Yüksek Topuklu Ayakkabıların Zararları Nelerdir ?

Yüksek Topuklu Ayakkabıların Zararları Nelerdir ?

En iyi ve en lüks ayakkabı bile birkaç saat yürüyüşten sonra ayaklarınızı ağrıtmaya başlar. Elbette, güzellik uğruna çoğu zaman acı çekeriz  ve moda uğruna fedakarlık yaparız. Fakat her gün yüksek topuklu ayakkabı giymek, ayaklarınızda ciddi sorunlara neden olabilir.
Amerika’nın Newyork  şehrinde yer alan  Podiatry’deki pediatrik cerrah Jackie Sutera’ya göre  “Topuk ne kadar yüksekse, ağırlık ve basınç öne doğru daha fazla  kayıyor. Bu noktada dengeyi oluşturmak için dizlerinizi ve kalçalarınızı ileri doğru itmek zorunda kalıyorsunuz. Buda sırtın geriye doğru dengelenmesi gerektriyor” diye açıklıyor. İlerleyen süreçte bu durum bacak, kalça ve sırt ağrısına dönüşebiliyor. Bütün iskeleti yanlış yönlendiriyor ve bu sebeple iskelet ve kas sisteminde bu tarz sorunlar oluşturuyor.

Hepsinden önemlisi, topuklar, ayak ve ayak bileklerinde daha belirgin bir hasara neden olur.Yüksek topuklu ayakkabı giymeden bilmeniz gerekenler nelerdir ?

Yüksek topuklar, ayaklarınız için her türlü kozmetik probleme neden olabilir.

Ayak parmaklarınızdaki ortaya çıkan baskı, parmak uçlarına (ayak parmağı aşağı doğru büküldüğünde), bunyonlara (büyük parmağın yan tarafında oluşan şişmiş, kemikli bir şişlik) ve batık ayak tırnaklarına neden olabilir.  Eğer zaten onlara sahipseniz durumu daha da kötüleştirir. Eğer bunlara sahip değilseniz, özellikle genetik bir bileşeniniz varsa, bunlar gelişme rğiski artabilir.

Ayak bileklerinizi ve ayağınızı çevreleyen diğer tendonları süzmek tendinite yol açabilir. Sutera, “Ayağınız yükseldiği ve ağırlık arttığı için, Aşil tendonuna çok fazla gerilim yüklenir ve zamanla kısalır. “Bu nedenle, ilerleyen yıllarda bir  çok kadın yüksek topuklularla kendini  iyi hissetmiyor, çünkü tendonlar yüksek topuklu kadınların tüm hayatlarının gereğinden fazla o kadar sıkı oluyorlar ki” orijinal uzunluğuna gerildiğinde rahatsızlık duyuyorlar. Ayağın ön kısmındaki ekstra ağırlık ve basınç, stres kırılmasına bile neden olabiliyor.  Topuklar da sıkışmış sinirlere neden olabilir. Sutera, “En yaygın olarak Morton’un nöroması denir. Genellikle üçüncü ve dördüncü parmak  arasında, ayağın topunda oluşur. “Topuk dikeni (kemikte kalsiyum birikmesi), artrit ve topuk ağrısını da alabilirsiniz” diye ekliyor. Eğer ayaklarınız ciddi bir şekilde size zarar veriyorsa ve rahatlamıyorsa, neyin yanlış olduğunu anlamak için bir ayak hastalıklarında uzmanlaşmış bir ortopedi uzmanına  başvurmalısınız.

Sürekli topuklu ayakkabı giymek, ayağınızın doğal tamponlamasını gerçekten yıpratabilir.

Dr.Sutera, “Aşırı kullanımla ortaya çıkan, ayak altındaki yağ yastığı zamanla çok daha ince hale gelmeye başlıyor.” Diyor. “Artık doğal bir yastığın olmadığı zaman, ayağın dibinde genel ağrı hissedebilirsiniz diye  ekliyor.” Bu acıya  Metatarsalji (ayak parmak kemikleri kök kısmında ve ön ayakta ağrı olması) deniyor. Bu yağ yastıkları atrofisinin (hücre azlığı ve hücre hacminin azalması)  kişiye göre değiştiği, ancak yüksek topuklu ayakkabıların aşırı kullanılması durumunda bu durumu tetiklediği görülmüştür.

Yüksek topukların ayağa olan etkisi

Eğer topuklu ayakkabı giyecekseniz, etkileri en aza indirmek ve azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Tabi dürüst olmak gerekirse: Topukların ayaklarımız için sağlıksız sonuçlar doğurduğunu bilmek, tüm kadınların onları giymeyi bırakacağı anlamına gelmiyor. Dr.Sutera, topuklu ayakkabıları  ayakları daha sağlıklı kullanabilmemiz için bazı önerilerde bulunuyor.

1. Günün sonunda masaj yapın ve bacaklarınızı uzatın.Sadece ayaklarınızı birbirinden ayırmak ve uzatmak da yardımcı olacaktır.

2. Yıpranmış  ayakkabıları atın . Sutera, “Ne kadar para harcayacağınız önemli değil, iyi durumda değilse ve sizi iyi uymuyorsa size zarar verecekler” diyor.

3. Daha ince bir topuk üzerinde kamalar ve platformlar seçin. “Vücut ağırlığını dağıtmak için daha büyük bir yüzey alanı var ve bu da size daha fazla denge sağlıyor.”

4. Hafta boyunca topuk yüksekliklerini değiştirin. Gün boyu ayakkabılarınızı da değiştirmelisiniz, böylece gün boyu topuklu değilsiniz. Bu şekilde, ayaklarınız her zaman ve gün içinde sürekli aynı açıda kalmaz.

5. Banliyö ayakkabıları giyin. Evden ayrılmadan önce kıyafetinizi mükemmelleştirmek için çalışırken bu fikri kavramak zordur, ancak ayaklarınız size daha sonra teşekkür edecektir. “20’li yaşlarındaki kadınlar bunu yapmaya başladıysa, yaşlandıkça daha az sorun yaşayacaklar” diyor Sutera. Kalın bir taban, kemer desteği ve şok emilimi olan ayakkabılar giyin ve hedefinize varıncaya kadar yüksek topuklara geçmeyin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ