Tüp Bebek Hakkında Bilgiler

Tüp Bebek Hakkında Bilgiler

Kadının yumurtası ve erkeğin sperminin vücut dışına alınarak laboratuvar şartlarında bir araya getirilerek, döllenmenin sağlanmasıdır. İşte, bu vücut dışında yapılan işleme IVF (in vitro fertilizasyon) veya tüp bebek denir.

Tüp bebek tedavilerinde amaç birden fazla folükül geliştirip aynı adet döngüsünde birkaç yumurta birden toplama şansını maksimuma çıkartmaktır.

Hastanın ön tedavisine Ovulasyon indüksiyonu yapılarak (kısa veya uzun protokolde kullanılacak iğneler yardımı ile) fazla miktarda yumurta hücresi oluşturulmaya çalışılır. Oluşan foliküller 3-4 günde bir ultrason ile takip edilir ve uygun büyüklüğe gelmesi beklenir. Bu arada ölçülen E2 ve LH seviyeleri ile yumurtalıkların tedaviye verdiği cevap değerlendirilir. Foliküller istenilen olgunluğa ulaşınca yumurta toplama (OPU) günü kararlaştırılır. Yumurta toplama işlemi genel anestezi eşliğinde vajinal ultrason rehberliğinde yapılmaktadır. Yumurta toplama işlemi en az 6 saatlik açlık gerektirdiğinden sabah saatlerinde yapılması tercih edilir. Yumurta toplama işlemi sonrası hasta, merkezimizde 2 saat dinlendikten sonra ayrılmaktadır.

Yumurta toplanmasını (OPU) takiben toplanan oositler (yumurta hücreleri) önce işlemden geçirilerek yıkanır ve artıklardan arındırılırlar. Olgun yumurtalar seçilir ve ICSI için hazırlanır. Bu arada eşten alınan spermler de bazı özel yıkama işlemlerinden geçirilerek hazırlanır. Sperm mikro-pipete alınır ve başka bir pipetle tutulan oositin içine tek bir sperm enjekte edilir. Bu işlem her oosit-sperm çifti için tekrarlanır. Enjeksiyon sonrası, özel serumların içinde uygun sıcaklıkta ve karbondioksit yoğunluğunda inkübatöre konur ve döllenme oranları ve gelişim kalitesi belli aralıklarla izlenir.

Embriyo gelişimini takiben 3. günde veya 5. günde en iyi kalitedeki embriyolar seçilerek transfer işlemine hazırlanır.

Embriyo transferi yapılırken hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır. Vajinaya spekulum takıldıktan sonra steril serum fizyolojik ile temizlik yapılır. Ardından özel kültür sıvıları ile rahim ağzı temizlenir. Embryolog transfer edilecek embriyoları katater içinde laboratuardan getirir. İşlemi yapacak olan hekim karından yapılan ultrason eşliğinde embriyoları rahim içine bırakır.
Embriyo transferi işlemi ağrılı bir işlem değildir ve anestezi gerektirmez.

slider-tup-bebek-asamalari

 

İşlem sonrası endometriumu desteklemek için hastaya enjeksiyon, fitil ya da krem şeklinde hormon ilaçları verilir. Luteal faz desteği adı verilen bu tedavi eğer gebelik oluşursa 10. haftaya kadar devam eder. Gebelik oluşmayıp adet kanamasının olduğu durumlarda ise kanamanın başlaması ile birlikte tedavi ilaç desteği kesilir.

Embriyo transferi sonrası 12. günde hasta gebelik testi yaptırarak merkezi sonuçtan haberdar eder.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ