Süt Yapan Besinler Nelerdir ?

Süt Yapan Besinler Nelerdir ?

Doğum yapan bayanların en önemli endişelerinden biri, bebeğine yeterli süt verememesi korkusudur. Oysaki bu sorunu çözmek gayet basit  bir iştir.

Anne sütü içeriği itibariyle en saf ve değerli besin maddesidir. Doğumdan itibaren yeterli alınan anne sütü ile çocuğun fiziksel ve mental gelişimi tamamlanmış olur.

anne sütünü artıran gıdalar

Anne sütünü artıran besinler nelerdir ?

Her ne kadar anne sütünün % 90 ına yakın kısmı su olsada, çok su içmek yada şekerli gıdaları çok tüketmek sütü artırmaz. Peki hangi gıdalar sütü artırmaktadır ?

Yulaf: Tüketimi oksitosin hormonunun uyarılmasını sağlayarak, sütün kanallarda hızlı ilerlemesini sağlıyor.

Rezene: Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada rezene,  hormon değişikliklerine yol açan anethol, dianethole ve photoanethole bakımından zengin olduğu tespit edilmiş.

Bu özelliği ile Rezene  anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini teşvik eder.

Arpa: Arpa vucuttaki prolaktin hormonunu uyarıcı  etkiye sahiptir. Prolaktin artışı da , memede bulunan süt salgılayıcı hücrelerden süt salınımını artırmaktadır.

Dereotu: Anne  sütü üretimini destekleyerek hormonal değişikliklere yardımcı olur ve süt artışına destek olur.

Baklagiller (Fasulye, bakla, nohut, soya, mercimek, bezelye): Baklagiller iyi bir demir kaynağıdır. Ayrıca süt üretimini ve kalitesini artırma özelliği bulunmaktadır.

Yeşil Sebzeler:   Sebzeler , folat, demir,kalsiyum ve vitamin A içeriği bakımından zengin olması dolayısıyla sütün kalitesini artıracak etkiye sahiptir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ