Son Zamanlarda Sıkça Görülen El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

Son Zamanlarda Sıkça Görülen El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

EL-AYAK-AĞIZ HASTALIĞI NEDİR?

Coxsackie virüsünün yol açtığı, ağız içerisinde, el ve ayakta ve de popo bölgesinde döküntülerle kendini gösteren hastalığa EL-AYAK-AĞIZ HASTALIĞI ismi verilir.

Hastalık aniden ateş, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve ağız içerisinde döküntülerle başlar. Döküntüler içleri su toplayan kabarıklıklar şeklindedir ve dudak, dil, diş etleri ve yutak bölgesinde görülürler. Benzer döküntüler el ayasında, ayak tabanında ve popo bölgesinde de ortaya çıkar.

a

El-ayak-ağız hastalığı el ayası ve ayak tabanında döküntüye yol açan nadir hastalıklardan birisidir. Hastalık belirtileri 1 hafta içerisinde kendiliğinden geriler. İlaç kullanımına gerek yoktur. Ateş için şurup verilebilir. 6. hastalığı atlatan çocuklarda çok hafif seyreder ce döküntü miktarı oldukça azdır. El-ayak-ağız hastalığı en sık çocuklarda gözlenir ve kreş ve okul ortamında çocuklar arasında kolaylıkla yayılır.

Daha detaylı bilgi için —> http://www.hamilelikguncesi.com/el-ayak-agiz-hastaligi.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Necla dedi ki:

    Merhaba 5 yaşındaki kızımda anaokuluna başladıktan sonra bu hastalığa yakalandı. Doktorum daha önceki yııllarda böyle bir hastalığın fazla görülmediğini son yılllarda ise sürekli olduğunu söyledi. Ayrıca bayan bir arkadaşımda bu hastalığa yakalandı ve ellerini uzun süre kullanamadı ağrılardan dolayı. Çok lanet bir hastalık özellikle büyüklerde

BİR YORUM YAZ