Paylaşıyoruz ama Paylaşamıyoruz!!!

Melda Aslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 364 makalesi bulunuyor.

Bir bebek doğar, bir anne doğar… Ya tam tersini düşündünüz mü? Bir çocuk ölür, bir anne bin ölür…

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşanan trajediler sonucunda ortaya çıkan acı manzaralar, yürek parçalayan  durumları karşımıza  çıkarmaktadır. Özellikle son günlerde  sosyal medya da sıkça yansıtılan video ve fotoğrafların çok fazla olması benim bu makaleyi yazmamda ki neden oldu.

Bu paylaşımları her gördüğümde mutsuzluk, kaybetme korkusu ve empati ile yaşadığım iç kaos,   gözümü her kapattığımda karşıma kabus gibi çıkmaya başladı. İşte bu yüzden yazmanın gerekli olduğunu düşündüm.

Acılar, kederler paylaşıldıkça azalmayacı gibi, daha fazla like aldığı zaman sorunlarda ortadan kalkmayacaktır. İnsanların duygularını ve endişelerini kullanıp üye elde etmek isteyen sosyal medya sayfaları, her fırsatı değerlendirmek gayreti ile, üzücü resim ve videoları hiç düşünmeden yayınlamakta ve paylaşımları artırmak için duygulara hitap eden kelimelerle, hitlerini artırma peşindeler.

İnsanların yaşadığı acılarla beslenen ve para kazanma gayesi güden bu sayfaları artık görmek istemiyoruz. Ben bir anneyim ve bu acı veren resim ve yazıların sosyal medya araçlarını her kullandığımda karşıma çıkmasından rahatsız oluyorum. Duygularımızı kullanıp bundan kazanç elde etmek isteyenlere sesleniyorum. Durun artık ! Duygularımızı kullanıp, çocukların, çocuklarımızın üzerinden rant elde etmeye çalışmayın. Eğer çocuklar için bir şeyler yapmak istiyorsanız onlara imkanlar sunacak projeleri üretip destek isteyin. Yaşanan acı olayları azda olsun o yavrucaklara unutturacak işler yapın.

Sosyal medyada artık trajik olayla görmekten yoruldum. Acılarla beslenerek para kazanmak isteyen insanlardan yoruldum. Dini yazıları paylaşarak menfaat elde etmek isteyen insanlardan artık bıktım. İnsanlara daha güzeli göstermek varken, daima kötüyü ve korkuları gösterip bundan gelir elde etmek isteyen sosyal medya paylaşımlarından bıktım.

Ümit ediyorum bir gün acıları ve karamsarlıkları bırakıp, biraz olsun problemlere çözüm üretmeyi tercih eden bir toplum oluruz. Yıkımları değil başarılı işleri paylaşmak dileğiyle….

 

Melda ASLAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ