Okullarda uygulanan Florür uygulamaları

Dt Erhan Yazici

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.
Son dönemlerde üzerinde sıkça durulan konulardan biri olan florür uygulaması,Sağlık Bakanlığının rutin taramalarından biri olarak ailelerin izni alınmak suretiyle ve gerekli bilgilerek verilerek yapılmaktadır.
En değerli varlıklarımız olan  çocuklarımız için herşeyin en iyisini yapmaya çalışan biz ebeveynler bu konuda da çıkan yalan yanlış haberlerle endişe duymaktayız. Bilgi kirliliğinin fazla olduğu teknoloji çağının bir sonucu olarak , maalesefki bir çok konuda bazen doğru, bazen de  yanlış bilgiye ulaşıyoruz Bu yüzden hayatta birçok alanda karar alırken ikilem yaşıyoruz. Bu ikilemlerden birisi de çocuğumuza Florür uygulatmalımıyız yoksa uygulatmamalımıyız konusu .
Florür nedir etkileri nelerdir ?
Florür zehirlenmesi ve yüksek dozlardaki Florürün olumsuz etkileri sorumluluk sahibi aileleri düşündürmektedir. Bu yüzden konuyu sizlerin de değerlendirebilmesi için bir takım bilgiler paylaşacağım. Florür ; su, tuz ve günlük hayatta tükettiğimiz birçok gıdada olan bir mineraldir. En çok diş ve kemiklerde depolanır. Doğru oranlarda alınmış Florür daha güçlü kemik ve diş yapısına sahip olmanızı sağlar. Yüksek oranlarda alınan Florür ise Florür zehirlenmeleri ve dişlerde florozis denilen lekelenmelere yol açar. Dişlerde oluşan florozis dişin yapısının bozuk ve estetiğinin kötü olmasına yol açar. Neyse ki ülkemizdeki sularda flor oranları düşük olduğundan böyle bir şeyin başınıza gelme ihtimali düşüktür. Esas konumuz olan flor uygulamalarına gelecek olursak.
Sağlık Bakanlığı neden flor uygulama gereksinimi duymaktadır. Bu sorunun cevabı florun faydalarında gizlidir. Şöyleki flor başlangıç aşamasındaki çürüklerde durumu tersine çevirerek dişten reminerelizasyon başlatır ve böylelikle çürük tedavi edilmiş olur.
Flor bakteri planında üç temel etki gösterir.
  • Birincisi bakterilerin beslenme düzenini bozarak şekerli gıdalardan asit oluşumunu engeller.
  • İkincisi bakteri plağının kolonizasyonunu ve dişe yapışmasını engeller.
  • Üçüncüsü bakterisit etki göstererek bakterileri öldürür.
Florun bir özelliği de dişin yapısına girerek daha güçlü bir kristal yapı oluşturmasıdır. Okullardaki flor uygulamaları genellikle vernik ( cila) uygulaması şeklinde olur. Vernik uygulamasında flor, diş minesi yüzeyine tutunarak yavaş yavaş salınırlar. 0.3-0.5 ml flor cilası kısa bir zamanda çocuğa uygulanabilir ve çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Cila içindeki flor konsantrasyonu yüksek olmasına rağmen 0.5 ml gibi çok az bir miktarda kullanıldığından ve zamanla yavaş yavaş salındığından toksik etkileri yoktur.
Çürük aktivitesine göre yılda 3-4 defa uygulanabilirler. Flor cilaları orta ve yüksek çürük aktivitesi olan çocuklara uygulanır. Sağlıklı ve güçlü dişleri olan çocuklara uygulanmasına gerek yoktur fakat uygulansa da zararı olmayacaktır.

Dt. Erhan YAZICI

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ