Okullarda Görülen Bit Sorunu ve Çözümleri

Okullarda Görülen Bit Sorunu ve Çözümleri

Bitten Kurtulma ve Korunma Yolları

Son günlerde anaokulları ve ilkokulların yanı sıra orta öğretimde de sıkça görülen sorunlardan biri de bit sorunudur. Özellikle okullarda yemek verilmeye başladığından bu yana daha da artan bit sorunu hemen hemen herkesin en büyük kabusu olmaktadır. Okullarda çocuğa bulaşan bit farkedilmediğinde veya geç farkedildiği taktirde diğer ev halkına da bulaşmakta olan aşırı bulaşıcı bir sorundur. Bit sorununda önemli iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki çocuğunuzu bitten nasıl korumanız iken, ikinci önemli durum bit bulaşan çocuğun en hızlı ve kesin şekilde temizlenmesidir. Çocuğunuzun sınıfında veya okulda bit görüldüğü taktirde hiç vakit kaybetmeden çocuğunuzz bit bulaşmasını engelleyen yöntemleri uygulamaya başlamalısınız. Bunu iki şekilde yapabilirisiniz. Birinci seçeneğiniz en yakın eczaneden bit şampuanlarından bir tane ile bit gelmesini engelleyici spreylerden alıp uygulamak.

Bitin çocuğunuza bulaşmaması için 3 hafta boyunca haftada 1 kere eczaneden alacağınız bit şampuanı ile çocuğunuzun saçlarını yıkayınız. Bitten uzak kalmanın diğer bir yolu ise doğal olarak evde hazırlayabileceğiniz birkaç karışımdır. Özellikle bitin lavanta yağına yaklaşmadığı bilinir. Çocuğunuzun ensesine küçük bir miktar lavanta yağı sürmeniz ve her koşulda sınıfta görülen bit sorunu çözülene kadar en az haftada 1 kere saç kontrolü yapmanız önerilir.

Doğal olan ikinci yöntem ise çocuğunuzu yıkadıktan sonra bit tasa bir miktar elma s irkesi koyup içine 3-4 damla nane yağı damlatarak çocuğunuzun saçlarına dökün. Bu şekilde çocuğunuza bit yaklaşmayacaktır.

Şimdiye kadar bit bulaşma ihtimaline karşı neler yapılabileceğiniz yazdık. Peki bit bulaştı ise ne yapılmalı? İşte cevabı;

Yukarıda korunmak amacı ile kullanabileceğiniz eczaneden alınan bit şampuanları aslında bitten arınmak için kullanılır. Kullanım şekli korumaya göre daha farklıdır. Bit bulaştı ise iki gün, her gün iki şampuan yapılarak yıkanmalıdır. İlk şampuanlanma da 2 dk bekletin ve durulayın. İkinci şampuanlamanızda ise saçı köpürtün ve 5 dk boyunca bekletip durulayın. Bu uygulamayı ertesi gün aynı şekilde yapın. Her yıkamadan sonra saçı kurutun ve şampuanın içinden çıkan bit dökme tarağı ile tarayıp ölen bitleri ve sirke adı verilen yumurtaları dökün. Bu noktada unutulmaması gereken husus sirkelerin ölmediğidir. Bu yüzden saçı tarak ile temizledikten sonra gün ışığında elle kontrol edin. Bu uygulamayı 3 haftadan fazla uygulamayınız.

Bitten temizlenmenin diğer bir yolu ise eskiden bit şampuanlarının bulunmadığı dönemde uygulanan ve kesin sonuç veren gaz yağı uygulamasııdır. Gaz yağını günümüzde bulmak biraz zordur fakat bazı nalburlarda bulunabilmektedir. Gaz yağını saça iyice sürüp eldiven ile saç diplerinize iyice yedirtin. Bu esnada asla saç diplerinizi tırnaklarınızla kaşımayın. Saç diplerinizi çok fazla ovalamayın. Gaz yağını sürdükten sonra 10-15 dk bekletin ve yıkayın. Saçı kuruttuktan sonra beyaz bir örtü yayıp bit dökme tarağı ile saçlarınızı uzun uzun tarayın. Tararken saçların diplerinden başlatıp yatay şekilde tek seferde uca kadar tarayın. Bu sayede ölmüş yada canlı bit, bit yavrusu (yavşak) ve yumurtalarından (sirke) kurtulursunuz.

Bit sorunundan tamamen kurtulana kadar çocuğunuzu okula yollamayın. Bu şekilde hem diğer arkadaşlarına bulaşmasını önlersiniz, hemde başkasından almış ise tekrar tekrar bulaşarak temizlenememesini önlersiniz.

Temizlenme bittikten ve tümü ile kurtulduktan sonra muhakkak sorun tüm sınıf ve okulda bitene kadar koruma amaçlı yapılacak uygulamalara devam edin. Okul çağında muhakkak görüldüğünü ve aşırıbulaşıcı olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ