Öksürüğe iyi gelen bitkisel formüller

Öksürüğe iyi gelen bitkisel formüller

Özellikle okul çağındaki çocuklarımızın üst solunum yollarına yakalanma riskinin fazla olması ve buna bağlı olarak sık karşılan öksürük sorununa bitkisel alternatifler sunacağım. Öksürük başladığı zaman çoğu zaman kolay geçmeyen bir durumdur. Özelliklede ilaç kullanmayı sevmeyen anneler ve babalar için öksürüğü kesecek alternatif bitkisel karışımlardan bahsedeceğim.

Buradaki karışımlar sıkça kullandığımız bitkilerden elde edebileceğiniz karışımlardır.

1-IHLAMUR, BAL VE AYVA: Öksürüğe karşı en etkili karışım budur. Bal, ıhlamur ve ayvadan oluşan karışımdan yapacağınız çay  hem boğazı yumuşatıyor hemde iyileşmeye yardımcı oluyor. Çayı demlerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, demleme süresinin 5-20 dakika arasında olması gerekmektedir. Kesinlikle şeker kullanmayınız şeker karışımın etkisini azaltacaktır.

2-BAL,KARABİBER,TARÇIN,LİMON, VE ZENCEFİL: Bu karışım hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hemde öksürükten dolayı tahriş olan boğazı rahatlatıyor. Hazırlanmasına gelince, 1 çay kaşığı toz biber,1 çay kaşığı toz zencefil,1 çay kaşığı toz tarçın, 1 yemek kaşığı bal ve yarım limonukarıştırarak gün içerisinde özellikle öğün aralarında, mide boşken 2 yada 3 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

3-IHLAMUR ÇAYI: Çok eski dönemlerden beri içilen ve şifa kaynağı olarak görülen ıhlamur çayı, öksürüğe en iyi gelen çaylardan biridir. Ihlamur yapısındaki flavonoidler sayesinde iltihap giderici ve ağrı kesici etki göstermektedir. Ihlamur çayının boğazdaki tahrişi önler ve de boğazı yumuşatarak rahatlatır. Öksürük için kullanacağınız ıhlamur çayına kesinlikle şeker katmayın. Bal ilavesi yapacaksanız çayın soğumasını bekleyerek ondan sonra ilave ediniz.

4-KARANFİL,ZENCEFİL VE BAL: Bu karışım ile hem boğazınızı rahatlatabilir hemde boğaz enfeksiyonlarına karşı bu karışımı kullanabilirsiniz. Karanfil yapısı  dolayısıyla ağız ve boğaz ilithaplarına karşı oldukçça etkilidir. Bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar için antiseptik ve ağrı giderici bir etkiye sahiptir. Zencefil ise iltihap giderici etkisiyle enfeksiyonların yok edilmesine yardımcı olur.

Bitki çayları  demleme süresi 20 dakikayı geçmemelidir. Ayrıca bitki çaylarının etkili olabilmesi için açken tüketilmeli, yemekten 30 dakika önce yada yemekten sonraki 1-2 saat sonra tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Demleyeceğiniz çaylarda içme  suyu kullanmaya özen göstermelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ