Montessori Yöntemine Göre Çocuk için Evin Düzenlenmesi

Melda Aslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 364 makalesi bulunuyor.

Okullardaki sınıfların Montessori yöntemine göre düzenlenmesi çocuklar için tek başına yeterli değildir. Yaşadıkları ev ortamının da bu yönteme uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. İlk olarak çocuğun odası ile ilgili düzenlemelerden bahsedelim.

kk

Çocuğun odası düzenlenirken asla onun hareketlerini kısıtlayıcı bir ortam olmamasına dikkat edilmelidir. Sürekli hareket etmeye teşvik edici olmalıdır. Çocuğun odasındaki hiç bir eşyası ortada durmamalı ve hepsinin mutlaka konulduğu bir yeri olmalıdır. Odasındaki mobilyalar hep çocuğun boyuna uygun alınmalıdır. Rahatça dolabından gerek oyuncaklarını gerekse kıyafetlerini alabileceği şekilde taarlanmış olmalıdır. Bunları yaparken asla zorlanmayacağı kolay kullanabileceği kullanışlı mobilyalar seçiniz. Çocuk odasının duvarları boş veya eğitici olmayan resimler ile doldurulmamalıdır. Duvarlarda eğitici resimler , mesela doğa veyaçocuk ve hayvanlar vb. gibi tablolar asılmalıdır. Mutlaka boyuna göre bir duvar tahtası koyunuz. Okulda yaptığı çalışmaları tekrarlayabilsin veya geliştirmek için kullanabilsin. Çocuğunuzun duvarına bir adet büyük kadranlı bir duvar saati asınız. Bu saat duvarda bizlere göre değil çocuğun boyuna göre uygun bir yere asılmalıdır. Uzanarak bu saate ulaşabileceği bir yer seçiniz.

Çocuk odasının elektrik düğmesi yine çocuğunuzun boyuna uygun yerde olmalı. Elektrik ciddi bir olay olduğundan muhakkak iyi kaliteli ve güvenlikli bir anahtar seçilmelidir. Çocuğunuz odasına gitmek çalışmak istediğinde ışık açmak için bile size ihtiyaç duymadan kendisi yapabilmelidir. Kısacası çocuğunuzun duvarlarını boş bırakmamalısınız, onun sürekli ilgisini çeken teşvik eden bir ortam oluşturmalısınız. Çocuğunuzun odasındaki karyolası yerden çok yüksek olmamalı ve kendisi yatıp kalkmalıdır. Hatta çok yüksek olmadığı taktirde kendi yatağını düzeltmesi de çok kolay olacaktır. Çocuğunuz 5 yaşında artık kendi yatağını kendi yapabilmelidir.

edb9b13e4820968d815445d493cfcf96

Çocuğunuzun odasında oyuncakların bulunduğu bir oyuncak sepeti olmamalıdır. Oyuncakları kitaplık vb. yerlerde konumlandırınız. Kutusu olan oyuncakları özellikle lego gibi olanları muhakkak kutusu ile dolapta koyabileceği bir yer belirleyiniz. Çocuğunuz bu şekilde belli bir düzen ve tertipe uyacaktır. Oyuncak sepetleri tüm oyuncakların gelişi güzel üst üste doldurulduğu düzenli gibi görünen son derece düzensiz bir araçtır ve asla kullanılmamalıdır.

Çocuğunuzun odası tamamen onun kontrolünde sizin müdahaleniz olmadan her ihtiyacını karşılayacak şekilde ve belli bir düzen oluşturacak şekilde hazırlanmalıdır.

montessori-oda

Evin banyosunu çocuğa uygun hale getirilmelidir. Çocuk lavaboya erişip kendi başına elini yıkayabilmeli, dişini fırçalayabilmeli ve havluya erişebilmelidir. Banyoda havlusunu asabileceği onun boyunda bir yer ayarlanmalıdır. Ayrıca kendi banyo malzemelerini koyabileceği ve gerektiğinde tek başına rahatça erişip alabileceği bir köşe hazırlamalısınız. Kendi kirli çamaşırlarını biriktirmesi için ona özel bir kirli sepeti de koymanızda fayda vardır.

Mutfakta ise yine çocuğun güvenli ve rahat bir şekilde erişebileceği düzenlemeler yapılmalıdır. Mesela buzdolabında onun boyuna göre bir raf için ona yiyecek ve içeceklerini koyabileceği bir bölüm hazırlayın. Onun kullanacağı malzemeleri kırılmaz sağlıklı kaplara koyunuz. Bu şekilde düşürme kırma gibi kendine zarar verebilecek durumları engellemiş olursunuz.

montessori-furniture-for-home-wall-design-beautifulwall-design-montessori-furniture-for-home-img-8291-post

Evinizin diğer bölümleri de mutlaka çocuk için uygun yada muhakkak çocuk için bir köşesi olacak şekilde hazırlanmalıdır. Çocuğunuz evin her odasını rahatça ve tek başına kullanabilmelidir. Salonun orta kısmı çocuk için boş bırakılmalıdır. Hareket özgürlüğünğ kısıtlayıcı eşyalar kullanılmamalıdır.

Unutmamalıyız ki Asla hiç bir eşya çocuklarımızdan daha kıymetli değildir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ