Krup Nedir ? Nasıl bulaşır ? Tanısı ve Tedavisi

Krup Nedir ? Nasıl bulaşır ? Tanısı ve  Tedavisi
Krup gırtlak ve çevresine yerleşen bir enfeksiyondur.Özellikle  kış ve ilkbahar dönemlerinde sık görülür. Krup enfeksiyoni daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu tarzında başlar ve ses tellerinde şişmeye neden olur.

Krup Belirtileri nelerdir ?

Krup özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen viral   bir hastalıktır. Ateş, burun akıntısı ve boğaz ağrısıyla hastalık belirti verir.Krup tanısında en belirgin semptomlar, havlama benzeri bir öksürük olması ve ses kısıklığıdır. Erken tanılarda hastalığın ilerlemesine engel olunabilir ve hastalık daha rahatsız edici boyutlara gelmeden tedavi edilir.
Bazı ağır vakalarda çocukta nefes almada zorluklar olacağından acil tıbbi tedavi gerekmektedir. Bu gibi vakalarda çocuk nefes almada zorluk yaşadığından huzursuzlukla  beraber ağız,tırnak çevrelerinde morarmalar meydana gelebilir.

Krup Nasıl Bulaşır ?

Diğer üst solunum hastalıklarındaki gibi, hasta ile doğrudan temasla yada hasta bireyin öksürmesi, hapşırması ile dolaylı yollardan hastalık bulaşabilmektedir.
Krup hastalığının sık tekrar etmesi durumunda ayrıca allerji uzmanınıda değerlendirmesi faydalı olacaktır.

Krup tedavisi için  evde neler yapılır ?

Bütük krup vakalarında doktor müdahalesine ihtiyaç duyulmaz.Hafif seyreden krup vakalarında şunlar yapılabilir.
Ateş olması durumunda çocuğa sıvı takviyesi yapılır, yüksek seyreden ateşte ateş düşürücü  verilebilir ayrıca vucudu soğutmak için camlar açılabilir yada balkona çıkarılır. Soğuk içeçekler vererek boğazı rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Tabi bütün bunları yaparken mümkün olduğunca çocuğu sakinleştirmek daha  rahat nefes almasını sağlayacaktır.
Krup vakalarında çocuklar nefes almada zorluk çektiğinden yastığı biraz daha yükseltilerek rahat nefes alması  sağlanabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ