Kışın Kilo Vermek İçin Alternatif Yollar ?

Kışın Kilo Vermek İçin Alternatif Yollar ?

Yaz döneminde yaptığınız dietler fayda etmediyse artık yeni bir döneme geçme vakti gelmiş demektir. Sizi motive edecek yeni nedenler bulup hemen işe koyulmaya başlayın.

Kış mevsiminde yapacağınız en önemli şey , aşırı yağ tüketimini azaltmak ve daha fazla yağ yakmak için metabolizmanızı hızlandırmak:

1. Soğuğu kucaklayın. Vücudunuz soğumaya başladığında daha fazla  kalori yakacak böylece   vücut yağları alternatif yakıt olarak enerjiye dönüştürülmeye başlanacak. Köpeğinizi açık havada gezdirirken ya uzun yürüyüşler yaparken yağ depoları kullanmaya başlayabilirsiniz. Yanlız kendinizi tehlikeye atacak kadar soğuğa maruz kalmamaya dikakat edin.

2. Titreme: Soğuk hava koşulları  sizi spor salonuna gitmekten alıkoyduysa bu yöntem size faydalı olabilir. Hücre Metabolizması dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 10 ila 15 dakika süren titreme, bir saatlik ortalama egzersiz kadar kaloriyi yakar.  Kontrollü ve dikaktli bir şekilde yapılan egzersizler yağ yakımını artırarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

3. Mutlu olun: Yeni araştırmalar, mutluluk  hormonu serotoninin vücudunuzun daha fazla yağ yakmasını nasıl sağladığını ortaya koymaktadır. Yani partnerinizle yaşadığınız ilişki sizin yaktığınız kalorinin miktarınıda etkiliyor.

4. Soğuk su için. Sezona bakılmaksızın suyunuzu soğuk içerseniz daha fazla kalori yakarsınız: Vücut sıcaklığınızdan daha soğuk sıvılar tüketiğinizde, vücudunuzun ısınmak için daha fazla çalışması gerekir ve bu süreçte normalden daha fazla kalori yakar. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan farklı su sıcaklığının metabolik etkileri üzerine bir çalışmayapılmış ve bu kanıtlanmıştır.

5. Karda yürüyün. Karda yürüdüğünüzde (yada kumda),  bacaklarınız normal bir zemnde yürümeye oranla  daha fazla kas gücü kullanır. Derinliği fazla olan karda yürümek bacaklara daha fazla yük bindireceğinden  normalden daha fazla kalori harcatır. Bunun da ötesinde, ekstra çaba gerektiren kaygan zeminde  yürümenin dengesizliği de var.

kış diyeti

6. Sıkı Giyinin: Sağlığınız elveriyorsa ağır bir sırt çantasıyla yürüyüş her adımda sizi dahada çok yoracak böylece kalori harcamanız dahada artacaktır.

7. Salata üzerinde çorba yiyin: Salata üzerine yiyeceğiniz çorba  midenizde o kadar çok yer kaplar ki, kelimenin tam anlamıyla sizi doldurur, 2007 Penn State Üniversitesi çalışmasına göre bir yemeğin başlangıcında yediğiniz salata ve çorba  genel olarak daha az kalori tüketerek tokluk hissini artırıyor.

8. Kışın en lezzetli tadı olan ürünleri yiyin. Lahana, brokoli, brüksel lahanası ve karnabahar gibi düşük kalorili yiyecekleri aşmak neredeyse imkansızdır ve çok fazla dolgu lifi içerdiğinden, bu mevsimlik malzemeleri tükettikten sonra  sonra daha yüksek kalorili gıdaları yemek istemeyeceksiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ