Kadınlarda Kronik Pelvik Ağrı

Kadınlarda Kronik Pelvik Ağrı

Kronik pelvik ağrı, göbek deliğinizin hemen  altındaki bölgede oluşan, altı ay veya daha uzun süren kalçalarınız arasında dağılan ağrılardır.

Kronik pelvik ağrının birden fazla nedeni olabilir. Başka bir hastalığın belirtisi olabilir veya kendi başına bir durum olabilir.

Kronik pelvik ağrınız başka bir tıbbi sorundan kaynaklanıyor gibi görünüyorsa, bu sorunu tedavi etmek ağrınızı gidermek için yeterli olabilir.

Bununla birlikte, birçok durumda, kronik pelvik ağrı için tek bir nedeni tanımlamak mümkün değildir. Bu durumda, tedavi hedefi ağrı ve diğer semptomlarınızı azaltmak ve yaşam kalitenizi arttırmaktır.

Belirtiler Nelerdir?

Doktorunuz ağrının yerini tarif etmenizi istediğinde  , tek bir noktaya işaret etmek yerine elinizi tüm pelvis bölgenizin üzerinde gezdirebilirsiniz. Kronik pelvik ağrılarında aşağıdaki şekillerden bir veya daha fazlasında tarif edebilirsiniz:

 • Şiddetli ve sürekli ağrı
 • Gelen ve giden ağrı (aralıklı)
 • Donuk ağrı
 • Keskin ağrıları veya kramp
 • Pelvisinizdeki derinlik veya basınç

Ayrıca, şunları yaşayabilirsiniz:

 • İlişki sırasında ağrı
 • Bağırsak hareketi yaparken veya idrar yaparken ağrı
 • Uzun süre oturduğunuzda ağrı

Rahatsızlığınız uzun süre bekledikten sonra yoğunlaşabilir ve yattığınızda rahatlayabilir. Acı hafif ve sinir bozucu olabilir, ya da çok çalıştığınız da , uyuyamadığınız da ve egzersiz yapamayacağınız kadar şiddetli olabilir.

Doktora ne zaman gitmelisiniz

Herhangi bir kronik ağrı problemi ile doktora ne zaman gitmeniz gerektiğini bilmek zor olabilir. Genel olarak, pelvik ağrınız günlük yaşantınızı etkiliyorsa veya belirtileriniz kötüleşiyorsa doktorunuza muhakkak danışın.

Nedenleri Nelerdir ?

Kronik pelvik ağrı, çoklu nedenlere sahip olabilen karmaşık bir durumdur. Bazen, tek bir bozukluk nedeni olarak tanımlanabilir.

Diğer durumlarda, ancak, ağrı birkaç tıbbi durumun sonucu olabilir. Örneğin, bir kadının her ikisi de kronik pelvik ağrıya katkıda bulunan endometriozis ve interstisyel sistit olabilir.

Kronik pelvik ağrının bazı nedenleri şunlardır:

 • Endometriozis. Bu, rahminizi (uterus) çevreleyen dokunun uterusunuzun dışında büyüdüğü bir durumdur. Doku birikimi, tıpkı uterus astarınızın yaptığı gibi menstrüel siklusunuza yanıt verir  hormon seviyeleriniz arttıkça ve azaldıkça her ay kalınlaşır, parçalanır ve kanar. Rahminizin dışında gerçekleştiği için, kan ve doku  vücudunuzdan çıkamaz. Bunun yerine, karın bölgesinde, ağrılı kistlere ve skar dokusunun lifli bantlarına (yapışmalara) yol açabilecekleri yerde kalırlar.
 • Kas iskelet sistemi sorunları. Kemiklerinizi, eklemleri ve bağ dokularını (kas-iskelet sistemi) etkileyen durumlardır. Fibromiyalji, pelvik taban kas gerginliği, pubik eklem iltihabı (kasik semptom) veya herni gibi  tekrarlayan pelvik ağrıya yol açabilir.
 • Kronik pelvik inflamatuar hastalık. Genellikle cinsel yolla bulaşan uzun süreli bir enfeksiyondur, pelvik organlarınızı içeren skarlaşmaya neden olursa oluşabilir.
 • Yumurtalık kalıntısı. Uterus, yumurtalık ve fallop tüplerinin cerrahi olarak çıkarılmasından sonra, küçük bir yumurtalık parçası yanlışlıkla içeride kalabilir ve daha sonra ağrılı kistler geliştirebilir.
 • Myomlar. Bu kanserli olmayan uterus büyümeleri, alt karın bölgesinde basınç veya aşırı kilo hissine neden olabilir. Bir kan kaynağından yoksun bırakılmadıkça ve ölmeye (dejenere olmadıkça) nadiren keskin bir acıya neden olurlar.
 • İrritabl bağırsak sendromu. İrritabl bağırsak sendromu  şişkinlik, kabızlık veya ishal  ile ilişkili belirtiler pelvik ağrı ve baskı kaynağı olabilir.
 • Ağrılı mesane sendromu (interstisyel sistit). Bu durum mesanenizde tekrarlayan ağrı ve sık idrara çıkma ihtiyacı ile ilişkilidir. Mesaneniz boşaldıktan sonra, mesanenizi boşalttıktan sonra geçici olarak iyileşebilen pelvik ağrı yaşayabilirsiniz.
 • Pelvik konjesyon sendromu. Bazı doktorlar, uterus ve yumurtalıklarınızın etrafındaki genişlemiş, varisli tip damarların pelvik ağrıya neden olabileceğine inanırlar. Bununla birlikte, diğer doktorlar pelvik tıkanıklık sendromunun pelvik ağrı nedeni olduğu konusunda daha az eminlerdir çünkü pelviste genişlemiş damarları olan kadınların çoğunda hiçbir ağrı yoktur.
 • Psikolojik faktörler. Depresyon, kronik stres, cinsel aktivite veya fiziksel istismar öyküsü kronik pelvik ağrı riskinizi artırabilir. Duygusal sıkıntı, acıyı daha da kötüleştirir ve kronik acı ile yaşamak, duygusal sıkıntıya katkıda bulunur. Bu iki faktör genellikle kısır döngüye neden olur.

Teşhis Nasıl Konulur ?

Kronik pelvik ağrınıza neyin sebep olduğunu anlamak çoğu zaman bir eleme sürecini gerektirir çünkü birçok farklı bozukluk pelvik ağrıya neden olabilir.

Ağrınız, kişisel sağlık geçmişiniz ve aile geçmişiniz hakkında detaylı bir hazırlığın yanı sıra, doktorunuz size acı ve diğer semptomlarınız hakkında notlar  tutmanızı isteyebilir.

Tanı için gerekli tetkikler nelerdir ?

 • Pelvik muayene. Enfeksiyon belirtilerini, anormal büyümeleri veya gergin pelvik taban kaslarını ortaya çıkarabilir. Doktorunuz hassasiyet alanlarını kontrol eder. Muhayene sırasında herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, özellikle de acı, yaşadığınız acıya benzerse, doktorunuza bildirin.
 • Laboratuvar testleri. Pelvik muayenede doktorunuz klamidya veya gonore gibi enfeksiyonları kontrol etmek için laboratuvarlar isteyebilir. Doktorunuz ayrıca kan hücresi sayınızı ve idrar tahlilini kontrol etmek için idrar tahlillerinizi kontrol etmek için kan tahlili isteyebilir.
 • Ultrason. Bu test, vücudunuzdaki yapıların hassas görüntülerini almak  için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Bu prosedür özellikle yumurtalıklar, uterus veya fallop tüplerinde kitleleri veya kistleri tespit etmek için yararlıdır.
 • Diğer görüntüleme testleri. Doktorunuz, anormal yapıları veya büyümeleri tespit etmek için abdominal röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) önerebilir.
 • Laparoskopi. Bu cerrahi prosedür sırasında, doktorunuz karın bölgesinde küçük bir kesi yapar ve küçük bir kameraya (laparoskop) bağlı ince bir tüp yerleştirir. Laparoskopi doktorunuzun pelvik organlarınızı görmesini ve anormal dokuları veya enfeksiyon belirtilerini kontrol etmesini sağlar. Bu prosedür özellikle endometriozis ve kronik pelvik inflamatuar hastalık tespitinde yararlıdır.

Kronik pelvik ağrının altta yatan nedenini bulmak uzun bir süreç olabilir ve bazı durumlarda net bir açıklama asla bulunmayabilir.

Ancak, sabır ve açık iletişim ile, siz ve doktorunuz,yaşamınızı en az rahatsızlıkla geçirmenize yardımcı olacak bir tedavi planı geliştirebilirsiniz.

Tedavi

Tedavinin amacı semptomları azaltmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Doktorunuz belirli bir nedeni belirleyebilirse, tedavi bu nedene odaklanacaktır. Ancak, bir neden tespit edilemiyorsa, tedavi ağrınızı ve diğer semptomlarınızı yönetmeye odaklanacaktır. Birçok kadın için optimal yaklaşım, tedavilerin bir kombinasyonunu içerir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ