İnterstisyel Sistit (Ağrılı mesane sendromu) Nedir ?

İnterstisyel Sistit (Ağrılı mesane sendromu) Nedir ?

Ağrılı mesane sendromu olarak da adlandırılan interstisyel sistit, mesane basıncına, mesane ağrısına ve bazen de pelvik ağrıya neden olan kronik bir durumdur. Acının şekli  hafiften başlayarak şiddet aralığı değişebilir.

Mesaneniz idrarı tutan içi boş, kaslı bir organdır. Mesane doluncaya kadar genişler ve beyninize idrar yapma zamanı geldiğini ileterek, pelvik sinirler aracılığı ile idrar yapmanızı sağlar. Bu çoğu insan için idrara çıkma arzusu yaratır.

İnterstisyel sistitte bu sinyaller birbirine karışır  çoğu insanda daha sık idrara çıkma ve daha az idrar yapma isteği oluşur.

İnterstisyel sistit en çok kadınları etkiler ve yaşam kalitesi üzerinde uzun süreli etkilere sahip olabilir. Tedavi olmamasına rağmen, ilaçlar ve diğer terapiler rahatlama sağlayabilir.

Belirtiler Nelerdir  ?

İnterstisyel sistitin belirti ve bulguları kişiden kişiye değişir. İnterstisyel sistitiniz varsa, semptomlarınız zaman içinde değişebilir, menstruasyon, uzun süre oturma, stres, egzersiz ve cinsel aktivite gibi yaygın tetikleyicilere yanıt olarak periyodik olarak alevlenir.

İnterstisyel sistit belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Pelvis çevresinde veya kadınlarda vajina ve anüs arasında ağrı
 • Erkeklerde skrotum ve anüs arasındaki ağrı (perine)
 • Kronik pelvik ağrı
 • İdrar yapmaya acil, kalıcı bir ihtiyaç
 • Gündüz ve gece boyunca sıklıkla küçük miktarlarda sık idrara çıkma (günde 60 kez)
 • İdrar kesildikten sonra mesane dolduğunda ve rahatlarken ağrı veya rahatsızlık.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
 • Semptomların şiddeti herkes için farklıdır ve bazı insanlar semptomsuz dönemler yaşayabilir.

İnterstisyel sistit belirtileri ve semptomları kronik bir üriner sistem enfeksiyonuna benzese de, genellikle enfeksiyon yoktur. Bununla birlikte, interstisyel sistit olan bir kişi idrar yolu enfeksiyonu geçirirse semptomlar kötüleşebilir.

İnterstisyel Sistit Nedir

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Kronik mesane ağrısı veya idrar aciliyeti ve sıklığı yaşıyorsanız, doktorunuza başvurun.

Nedenleri Nelerdir ?

İnterstisyel sistitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak birçok faktörün katkıda bulunması muhtemeldir. Örneğin, interstisyel sistiti olan kişilerde, mesanenin koruyucu kaplamasında (epitelyum) bir defekt  olabilir. Epiteldeki bir sızıntı idrarda toksik maddelerin mesane duvarınızı tahriş etmesine neden olur.

Diğer olası ancak kanıtlanmamış katkı faktörleri arasında bir otoimmün reaksiyon, kalıtım, enfeksiyon veya alerji sayılabilir.

Risk faktörleri Nelerdir ?

Bu faktörler daha yüksek interstisyel sistit riski ile ilişkilidir:

 • Cinsiyet. Kadınlarda erkeklere göre daha sık interstisyel sistit teşhisi konur. Erkeklerdeki semptomlar interstisyel sistit taklit edebilir, ancak daha sıklıkla prostat bezinin (prostatit) iltihabı ile ilişkilidir.
 • Cildiniz ve saç renginiz. Adil cilt ve kızıl saçlara sahip olmak, interstisyel sistit riskinin artmasıyla ilişkilidir.
 • Yaş. İnterstisyel sistitli çoğu insan 30 yaş üstü kişilerde teşhis edilir.
 • Kronik ağrı bozukluğuna sahip olmak. İnterstisyel sistit, irritabl bağırsak sendromu veya fibromiyalji gibi diğer kronik ağrı bozukluğu ile ilişkili olabilir.

Komplikasyonlar

İnterstisyel sistit, aşağıdakileri içeren bir takım komplikasyonlara neden olabilir:

 • Azaltılmış mesane kapasitesi. İnterstisyel sistit mesane duvarının sertleşmesine neden olabilir ve bu da mesanenizin daha az idrar tutmasına neden olur.
 • Düşük yaşam kalitesi. Sık idrara çıkma ve ağrı, günlük yaşamı etkilemeye, çalışmalarına ve diğer faaliyetlerine müdahale edebilir.
 • Cinsel yakınlık problemleri. Sık idrara çıkma ve ağrı, kişisel ilişkilerinizi zorlayabilir ve cinsel yakınlık çekebilir.
 • Duygusal sıkıntılar. İnterstisyel sistit ile ilişkili kronik ağrı ve kesintili uyku, duygusal strese neden olabilir ve depresyona yol açabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Neslihan dedi ki:

  Sık sık bendede karın ağrısı oluyor. Alt karında doktora bir kaçdefa gittim herşeye baktılar ama birşey çıkmadı.

BİR YORUM YAZ