İlk Gebelik Muayenesine Nasıl Hazırlanmalıyız?

İlk Gebelik Muayenesine Nasıl Hazırlanmalıyız?

Hamile olduğunuzu evde yaptığınız idrar testi sonucu çift çizgi çıktı ve öğrendiniz. Hemen bir doktora gidip bunu kesinleştirmek için harekete geçer iyi bir doktor arayışına geçersiniz. Peki doktora ilk muayeneye giderken neler yapmalı ve nasıl hazırlanmalısınız?

İlk muayene her zaman bir heyecen içinde bir an önce gidip kesin hamilemiyim diye öğrenme arzusu ile hazırlanılmadan gidilir. Muayeneye giderken ilk olarak size sorulacak soru son adet tarihinşzdir. Bunu muhakkak kesinleştirin. Hatta gebeliğiniz planlı ise adet dönemlerinizin başladığı tarihleri ay ay not edin.
ilkmuaynehane

Hamileliğiniz boyunca takip edilecek diğer bir ölçüm ise kilonuzdur. Doktorunuz her muayenenizde kilonuzu ölçüp not edecektir. Siz yinede gitmeden kilonuzu ölçüp not edin.

Doktorunuz size ilk muayenenizde bir takım kişisel sorular soracaktır. Mesela sigara ve alkol kullanımı bu soruların en başında gelen ve en önemlisidir. Bu tarz sorulara cevap verirken muhakkak doğru bir şekilde cevap verin. Eğer bu tarz soruları yanıtlarken dürüst olmazsanız veya kaçamak cevap verirseniz bebeğinizin gelişimi ile ilgili sıkıntılı bir dönem geçirebilirsiniz. Eger sigara ve alkol tüketiminiz var ise bunları bırakın. Yavaş yavaş bırakma diye sadece insanın kendini kandırdığı yöntemden sonuç alamayacağınızı ve bebeğinizin özellikle ilk 3 ayının çok dikkat ile geçirilmesi gerektiğini unutmayın.

Doktor muayenesine giderken oldukça rahat kıyafetler giymeyi tercih edin. Ultrason muayenesi için çok dar ve rahatsızlık verici kıyafetler giymemeye özen gösterin. Zaten ilerleyen dönemlerde hep rahat giyinmek durumunda kalacağınızdan en azından prova etmiş olursunuz.

gebelik-öncesi-muayeneye-gitmeden-önceDoktorunuz sizin ve eşinizin aile geçmişleri ile ilgili sorular soracaktır. O yüzden hazırlıklı gitmekte fayda var. Mesela ailede geçirilmiş hastalıklar olup olmadığını(preeklampsi) ailede akraba evliliği var mı, kan uyuşmazlığı veya down sendromlu doğum olup olmadığını sorabilir.

Panik yapmayın gayet sakin bir şekilde muayeneye gidin. Panik ve buna bağlı kan basıncı (tansiyon) değişiklikleri sıkıntı yaratabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ