Hemofili Hastalığı Nedir?

Hemofili Hastalığı Nedir?

Hemofili kanda bulunan faktör 8 ve faktör 9 proteinlerinin kandaki eksikliğinden meydana gelmektedir. Bu proteinlerin olmaması, eksilmesi yada işlevlerini yerine getirmemesi durumunda kandaki pıhtılaşma gerçekleşmez. Bu durum kanamaya neden olur.  Bu hastalık genellikle kalıtsaldır. Bazı dıurumlarda kalıtsal olmayabilir. Genlerde meydana gelen mutasyon hemofiliye de neden olabilir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen bir hastalıktır.

Hemofilinin nedeni kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerin eksik olmasıdır. Hemofili A ve Hemofili B olarak iki çeşidi vardır. Hemofili A faktör 8 in, hemofili B ise faktör 9 un eksik olması ile oluşur. Hastalığın şiddeti kanda bulunan bu proteinlerin azlığına göre artmaktadır.

kan-hastaliklari-hemofili-nedir

Hemofili hastalığının belirtisi kanamadır. Çocuklarda görülen hemofiliye bağlı beyin kanamaları ölüme neden olabilmektedir. Genellikle çocukluk çağında hemofili hastalığının teşhisi, çocuğun düşme veya çarpma sonucu oluşan kanamasının fazla olması ile anlaşılabilir. İlerleyen yaşlarda daha dikkatli olunulduğunda uzun yıllar bu şekilde yaşanabilir. Ufak çarpmalarda bile vücutta morluklar görülebilir.

3hmfl

Hemofili hastalığının tedavisi yaşam boyunca sürer. Genetik bir hastalık olduğundan henüz tıbbi olarak kesin bir tedavisi yoktur. Hemofili hastalarında eksik olan proteinler bie enjeksiyon ile vücuda verilerek tamamlanma şeklinde süren bir tedavisi vardır. Bu sayede kanama oluşumunda kanın pıhtılaşması sağlanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ