Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır?

Hangi Aşı Ne Zaman Yapılır?

Çocuklarımızı ciddi hastalıklardan korumanın yolu aşılarını eksiksiz yaptırmaktır. Aşının olmadığı dönemlerde bir çok çocuk şimdinin basit atlatıldığı bir çok hastalıktan dolayı hayatını kaybediyordu. Aşı ile çocuğun vücuduna o hastalığın gücünü kaybetmiş etken maddesi verilmektedir.

asi

BCG Aşısı: Verem aşısı olan BCG aşısı 2. ayın sonunda yapılır.

DBT Aşı: Karma aşı dediğimiz DBT aşısı difteri, boğmaca ve tetenoz a karşı 3 kez yapılır. İlk olarak 2. ayda yapılan aşı daha sonra 3 ve 4. aylarda da tekrarlanır.

HİB Aşısı: Bu aşı Menenjit, zatürree ve orta kulak iltihabına karşı yapılmakta olup aynı DBT aşısı gibi 2., 3, ve 4. ayların sonunda toplam 3 doz yapılmalıdır.

PALİO Aşısı: Çok önemli bir aşı olan palio aşısı çocuk felcine karşı yapılmaktadır. Bu aşı 2,3 ve 4. ayların sonlarında yapılır. İlköğretim 1. sınıfta tekrar dozlar yapılmaktadır.

KKK Aşısı: Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısıdır. 12. ayda yapılmakta olup ilköğretim 1. sınıfta tekrar dozu yapılmaktadır.

HEPATİT B Aşısı: Hepatit b ye bağlı gelişebilecek B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserine karşı ilk olarak doğumda uygulanır. Daha sonra 1 ve 6 ayların sonunda tekrar yapılır. İlköğretim 8. sınıfta tekrar doz uygulanır.

TD Aşısı: Bu aşı tetanoz ve difteriye karşı yapılmaktadır. İlköğretim 2. ve 8. sınıflarda yapılması gerekir.

KIZAMIKÇIK Aşısı: ilköğretim 8. sınıfta yapılır.

PNÖMOKOK ve ROTAVİRÜS Aşıları: Pnömokok aşısı çocuklarda görülebilecek menenjit, zatürree, orta kulak ve kan iltihabı sinüzit gibi hastalıklara karşı yapılmaktadır. Rotavirüs aşısı ise küçük çocuklarda görülen ağır ishaller için yapılmaktadır. Bu iki aşı sağlık bakanlığının aşı programında olmadığından özel hastanelerde ücret karşılığı yapılmaktadır. Pnömokok aşısı 2., 4 ve 6. aylar ile 12-15. aylar arasında da bir kez olmak üzere toplam 4 kez yapılmaktadır. Rotavirüs aşısı ilk olarak 6 hafta son olarak ise 6 aylık oldukları dönem arasında 2 veya 3 doz olacak şekilde yapılmaktadır. Bu aşı ağızdan verilmektedir.

Aşağıda Sağlık Bakanlığının aşı takvimini ekledik. Ordan da takip edebilirsiniz.

 

sağlık bakanlığı aşı takvimi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sweety dedi ki:

    Rota virüsü aşısı yaptıracağım.İşe yararmı acaba. Doktorum hastalığa yakalanıldığında ağır geçtiğini söylüyor.

BİR YORUM YAZ