Hamilelikte domuz gribi

Hamilelikte domuz gribi

Son yıllarda herkesin kabusu haline gelen domuz gribi(H1N1) virüsü, kış dönemlerinde kabus olmaya devam ediyor.

İlk kez ülkemizde 2009 yılında görülen  H1N1 virüsü insandan insana solunum sistemi aracılığıyla bulaşmaktadır.Grip ( İnfluenza ) virüsünün bir çeşidi olan  İnfluenza Tip A virüsü, ilk ortaya çıktığında sadece domuzlarda etkili iken, zamanla virüsün mutasyona uğraması ile virüs insanlarıda etkilemeye başladı.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşıyor ?

Domuz gribi virüsüde diğer grip virüsleriyle aynı yoldan bulaşıyor. Hasta olan bireyle yakın temas olması, hasta kişinin  öksürmesi ve hapşırması gibi durumlarda virüs 3 ile 7 gün içinde diğer kişilerede bulaşabiliyor.

Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ağrısı, aniden ortaya çıkan yüksek  ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve kas ağrıları domuz gribinin en önemli bulguları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hastalık Tanısı Nasıl  Konuyor?

H1N1  virüsünün kesin tanısı için ,  ateşli dönemde alınan boğaz kültürü ile teşhis konuluyor.

Gebelikte Domuz gribi

Domuz gribi virüsü hamilelikte daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Vürüsün düşük yada erken doğuma neden olma durumu yoktur. Bu risk normal gebelerle aynıdır, bununla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma mevcut değildir.
Her ne kadar alınan virüsün anne karnındaki bebeğe bir zararı olmasada ,anneninn bağışıklık sistemine zarar vereceğinden hemen bir sağlık kurumuna başvurmak en doğrusu olacaktır.
Bir çok anne adayı doktorun ilaç vereceğini  düşünüp, hekime gidip tedavi almamaktadır. Oysaki bu durum daha ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Domuz gribinden nasıl korunabiliriz?

Domuz gribinden korunmanın en etkin yolu virüsü taşıyan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Özellikle kış dönemlerinde bu riski kimin taşıdığını anlamanın zor olduğunu düşünürsek  ellerin sık aralıklarla sabunlu su ile yıkanması riski azaltacaktır.

Aşı yaptırmak domuz gribini önler mi?

Grip aşısı yaptırmak bu riski tamamen ortadan kaldırmaz. Grip virüsleri genetik yapısını sürekli değiştiren virüslerden biridir. Bu nedenle yaptıracağınız aşı sadece hastalığın hafif geçmesine yardım edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ