Glikoz (GTT Testi) Toleransı Nedir ?

Glikoz  (GTT Testi) Toleransı Nedir ?

Glukoz tolerans testi (GTT) vücudunuzun şekere olan (glikoz) tepkisini ölçer. Glikoz tolerans testi tip 2 diyabet taraması için kullanılan bir testtir. Daha yaygın olarak glukoz tolerans testinin modifiye edilmiş bir versiyonu gebelik sırasında gelişen bir diyabet türü olan gestasyonel diyabetin teşhisinde kullanılır.

Glikoz tolerans testi, açlık kan şekeri seviyeniz anormal hale gelmeden önce, vücudunuzun glikozu bir yemekten sonra işleyişindeki anormallikleri tanımlar.

Test Nasıl Yapılır ?

Glikoz tolerans testine gidilecek günlerde normal olarak yemek ve içmek önemlidir. Bu faktörler testinizin sonuçlarını etkileyebileceğinden, hasta olup olmadığınızı veya herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı doktorunuza muhakkak bildirin.

Glukoz Toleransı Testinden Önce

Testten sekiz saat önce hiçbir şey yiyemez veya içemezsiniz.

Prosedür sırasında

Glikoz tolerans testi birkaç adımda yapılır. Laboratuvara vardığınızda, kolunuzdaki bir damardan  kan örneği alacaklar. Bu kan örneği, açlık kan şekeri seviyesini ölçmek için kullanılacaktır.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet için test yaptırıyorsanız:

237 mililitre, 75 gram şeker içeren bir şurup glikoz solüsyonunu içeceksiniz.
İki saat sonra, kan şekeri seviyeniz tekrar ölçülecek

Gebelik Diyabeti(Gestasyonel diyabet)

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği, gebeliğin 24 ve 28. haftaları arasındaki düşük riskli gebe kadınlarda Gebelik(gestasyonel) diyabeti taramak için bir saatlik kan glukozu testi yapılmasını önermektedir.

Gebelikte oluşan diyabette nasıl beslenilmeli

Gebelik(Gestasyonel) diyabet gelişme riski arttığında doktorunuz daha erken tarama önerebilir. Risk faktörleri şunlardır:

  • Erken gebelikte gebelik diyabeti
  • Ailevi diyabet öyküsü
  • Şişmanlık
  • Metabolik sendrom veya polikistik over sendromu gibi diyabet gelişimi ile ilişkili bir tıbbi rahatsızlığa sahip olmak

Doktorunuz risk altında olduğunuzu belirlerse veya bir saatlik testte şüpheli bir değere sahipseniz, üç saatlik bir glukoz tolerans testi yaptırmanız tavsiye edilebilir.

Üç saatlik test :

Aynı şekilde sekiz saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemelisiniz.  Açlık kan şekerinize bakıldıktan sonra yaklaşık 100 gram şeker içeren bir glikoz çözeltisi içeceksiniz. Daha sonra kan glikoz seviyenize, solüsyonu içtikten sonra bakılacak. Bir, iki ve üç saat sonra tekrar test edilecek.

Prosedürden sonra

Glikoz tolerans testinden sonra, normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.

Sonuçlar

Oral glikoz tolerans testi sonuçları, dekilitre başına miligram (mg / dL) veya litre / milimetre (mmol / L) olarak verilmiştir.

Tip 2 diyabet

Tip 2 diyabet için test ediliyorsanız, glikoz solüsyonunu içtikten iki saat sonra:

Normal kan şekeri seviyesi 140 mg / dL’den (7.8 mmol / L) düşüktür.140 ila 199 mg / dL (7.8 ve 11 mmol / L) arasındaki bir kan şekeri seviyesinin bozulmuş glukoz toleransı veya prediyabet olduğu düşünülmektedir. Eğer prediyabetiniz varsa, sonunda tip 2 diyabet geliştirme riskiniz vardır. Ayrıca diyabet geliştirmese bile kalp hastalığı geliştirme riski altındasınız.
200 mg / dL (11.1 mmol / L) veya daha yüksek bir kan şekeri seviyesi diyabete işaret edebilir.
Glikoz tolerans testinizin sonuçları tip 2 diyabet belirtiyorsa, doktorunuz testi başka bir günde tekrarlayabilir veya tanıyı doğrulamak için başka bir kan testi kullanabilir. Çeşitli faktörler, hastalık, aktivite seviyesi ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere glikoz tolerans testinin doğruluğunu etkileyebilir.

Gebelik (Gestasyonel) diyabet

Gebelik (Gestasyonel) diyabeti için test ediliyorsanız, doktorunuz her bir kan şekeri testinin sonuçlarını dikkate alacaktır.

Dünyanın en önemli sağlık otoritelerinden  Mayo Clinic’te, bir saatlik testten sonra kan şekeri seviyeniz 140 mg / dL (7.8 mmol / L) üzerindeyse, doktorunuz üç saatlik testi öneriyor. Bir saatlik testten sonra kan şekeri düzeyiniz 190 mg / dL (10.6 mmol / L) üzerindeyse, Gebelik (gestasyonel) diyabet tanısı konacaktır..

Üç saatlik test için:

  • Normal açlık kan şekeri seviyesi 95 mg / dL’den (5.3 mmol / L) düşüktür.
  • Glukoz solüsyonunu içtikten bir saat sonra, normal kan şekeri seviyesi 180 mg / dL’den (10 mmol / L) daha düşüktür.
  • Glukoz solüsyonunu içtikten iki saat sonra, normal kan şekeri seviyesi 155 mg / dL’den (8.6 mmol / L) daha düşüktür.
  • Glikoz solüsyonunu içtikten üç saat sonra, normal kan glikoz seviyesi 140 mg / dL’den (7.8 mmol / L) daha düşüktür.
  • Sonuçlardan biri normalden yüksekse, muhtemelen dört hafta içinde tekrar test etmeniz gerekir. İki veya daha fazla sonuç normalden yüksekse, gestasyonel diyabet tanısı alacaksınız.

Eğer gebelik(gestasyonel) diyabet teşhisi konulursa, gebeliğin kalan kısmı boyunca kan şekeri düzeyinizi dikkatli bir şekilde yöneterek komplikasyonları önleyebilirsiniz.

 

MayoClinic  verileri esas alınmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ