Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir ?

Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir ?

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu (GKB) yeni bir sorun  değildir. Yüzyıllar boyunca, motor güçlüklerin baskın bir resmini taşıyan çocukları tanımlamak için farklı terimler kullanılmıştır. Hem genel hem de zayıf hareketlerde becerilerin kazanılmasının başarısızlığa uğraması temelinde tanımlanmıştır; bu durum, genel öğrenim bozukluğu ve akranlarına göre  motor becerilerinin yetersiz kalmasıyla açıklanabilmektedir.GKB  genellikle klinisyenler tarafından gözden kaçan gelişimsel bir problemdir. Ancak, bu zorlukların kendilerini planlamak ve organize etmek için mücadele ederken çocukların yaşamları üzerinde önemli bir etkisi olabileceğine dair kapsamlı kanıtlar bulunmaktadır.

1925’te, Dupre ve diğerleri 1 debilite motrisine (motorik olarak eksik) değinmişlerdir. Rahatsızlığın daha sevecen bir terim olduğu görülmüş ve ilk olarak Orton2 tarafından motor güçlükleri olan bir grup çocuğu tanımlamak için kullanılmıştır.

Bu bozukluğu olan çocuklar, giyinme, yemek yeme, zorluk çekmeden yemek yapma ve zayıf motor koordinasyon becerilerinin bir sonucu olarak başkalarıyla fiziksel oyun oynama gibi etkinliklerde sorunlar yaşamaktadırlar.  İçsel fiziksel gelişim konularına ve sonuçta fiziksel uygunluk eksikliğine ek olarak, gelişimsel koordinasyon bozukluğu çocuğun benlik saygısını ve sosyal yeteneklerini etkiler. Bu durum zamanla kötüleşmezken, genellikle bir çocuğun yaşamı boyunca devam eder. Tedavi genellikle iyileştirme için gereklidir.

Belirtileri Nelerdir ?

Gelişimsel koordinasyon bozukluğunun belirtileri şunlardır:

  • Oturma, emekleme veya yürüyüş gibi motor kilometre taşlarını elde etmede gecikme
  • Rahatsızlık (nesnelerin içine düşme veya çarpma)
  • Motor becerilerinde yavaşlık ve zorluklar (bir topu yakalamak, makas kullanmak, el yazısı kullanmak veya bisiklet sürmek)
  • Dengesiz yürüyüş, ayakların üzerinde açma
  • Eğer motor becerisi bozukluğu günlük yaşam aktivitelerini etkiliyorsa ve bir kişinin okuldaki katılımını ve oyuna katılma yeteneğini olumsuz yönde etkiliyorsa, gelişimsel koordinasyon bozukluğu tanısı verilebilir.

Nedenleri Nelerdir ?

Bilişsel nörolojik açıdan daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, gelişimsel koordinasyon bozukluğunun temel nedeni bilinmemektedir. Bu durum aynı zamanda biyolojik sistemler teorisini ve ekolojik psikolojiyi birleştiren, koordinasyon bozukluğunun bireysel, görev odaklı ve çevresel faktörler arasındaki etkileşimden kaynaklandığını varsayan dinamik bir sistem perspektifinden araştırılmaktadır. Araştırmacılar, gelişimsel koordinasyon bozukluğu olan çocuklarda ritmik koordinasyon ve zamanlamanın yanı sıra çalışma belleği, engelleme ve dikkati etkileyen yürütücü işlevlerdeki eksiklikler ile ilgili tutarlı bir problem olduğunu biliyorlar. Araştırmacılar, bu alanlarda işlev bozukluğunun DEHB’yi taklit ettiklerini de belirtmişlerdir.

Tanı konulmadan önce, çocuklar fiziksel bir tıbbi durum veya başka bir öğrenme bozukluğu olasılığını dışlamak için test edilebilir. Gelişimsel koordinasyon bozukluğu genellikle 5 yaşından önce teşhis edilmemektedir çünkü çocukların motor becerilerini geliştirdikleri yaşta farklılıklar vardır.

Tedaviler

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu olan çocuklar erken müdahaledildiğinde dahada fayda görürler. Tedavi, fiziksel eğitimi veya not almak için bir bilgisayarı kullanmak için yazarken sorun yaşayan çocukların teşvik edilmesi gibi yardımcı stratejilerin uygulanmasını içerebilir. Fiziksel hareketi matematikle birleştiren ya da düşünme gerektiren ödevleri birleştiren algısal motor eğitim, gelişimsel koordinasyon bozukluğu olan çocuklar için ilk basamak tedavi olarak kabul edilir. Durumun ciddiyeti, bir çocuğun ne kadar gelişebileceği konusunda bir rol oynar. Pek çok çocuk uzun vadede tedaviye sahip semptomlarda iyileşme görse de, çocukların yüzde 50 ila 70’i ergenlik döneminde koordine hareketle sorun yaşamaya devam etmektedir. Durumun ciddiyeti zamanla kötüleşmez, ancak gelişimsel koordinasyon bozukluğu çocuğun yetişkinliğine devam eder.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ