Gebelikte mide yanması ve nedenleri

Gebelikte mide yanması ve nedenleri
Gebelikte mide yanması

Gebelikte mide yanması

Gebelik süreci zor ve dinamikleri tamamen değiştiren bir süreçtir. Vucudunuzun bu kadar fazla tepkiyi aynı anda verdiğini başka bir zaman bulunmamaktadır. Bu dönemde ortaya çıkan bir başka problemde, bir çok kadında ortaya çıkan mide yanması şikayetleridir.

Mide yanmasının ortaya çıkmasının en önemli sebebi, gebelik sırasında mide kaslarının gevşemesi ve bunun sonucunda mide asidinin yemek borusuna (Özofagus)  çıkmasıdır. Bundan dolayı bu dönemde mide asidini artıracak gıdalardan uzak durmak önemlidir. Öncelikle öğünlerde tükettiğiniz yemek miktarını azaltmalısınız. Alkol, kafein, baharatlı yiyecekler ve çok yağlı gıdalardan uzak kalmanız bu şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Mide asidinin yemek borusuna kaçması bir diğer sorun olan reflüyüde tetikler. Bu nedenle bu süreci rahat atlatabilmek için baş seviyenizi gövdeden daha yukarıda tutacak kadar yüksek yastık kullanabilirsiniz . Böylece mide asidinin yemek borusuna kaçışını engelleyerek yanmayı önleyebilirsiniz. Eğer bu basit önlemler ile şikayetleriniz azalmıyorsa, hekime başvurarak mideyi rahatlatacak ilaç alabilirsiniz.

hamilelikte reflü

Bu dönemde kesinlikle kafanıza göre ilaç almayınız, aksi halde geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkabilir.  Hamilelik döneminde alacağınız her ilacı kesinlikle doktorunuza danıştıktan sonra kullanın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ