Gebelikte Yapılabilecek Egzersizler

Gebelikte Yapılabilecek Egzersizler

Gebelikte egzersiz büyük önem taşıyor. Egzersizler vücudunuzu doğuma hazırladığı gibi, kendinizi daha iyi ve rahat hissetmenizi de sağlar.  Gbeliğiniz boyunca yapacağınız yürüyüş, yoga veyüzme gibi egzersizler doğum dönemini ve sonrası için size avantaj sağlar.

gebelikte-spor

Hamileliğiniz boyunca yaptığınız egzersizler ağır olmamalıdır. Mümkün olduğunca hafif egzersizler yapın. Bazı hamileliklerde hafif dahi olsa egzersiz önerilmez o yüzden egzersiz yapmadan önce muhakkak takibinizi yapan hekim ile görüşüp bu konudaki önerilerini sorun.

Egzersizler hamilelikte sık karşılaşılan bel ağrısı, yorgunluk ve kan dolaşımı ile ilgili sorunların oluşumunu önler. Gebelikte yapılacak sporlar daha öncede belirttiğimiz gibi hafif egzersiz şeklinde yapılan sporlardır. Ağır sporlardan özelliklede aletli jimlastik ve aletsiz jimlastikten kesinlikle kaçının. Egzersiz yaparken vücudunuzu çok yormamaya dikkat edin.

gebelikte plates

Spor yaparken düşme riski olan yada çarpma riski taşıyan sporlardan kaçının. Bisiklete binilebilir ama düşme riski olduğundan tavsiye edilmez. Su aerobiği veya plates yapılabilecek sporlar arasındadır. En faydalı spor yüzmedir. Yüzme tüm kaslarınızı çalıştıracağından doktorlar tarafından da önerilmektedir. Kas egzersizleri içinde en faydalısı Pelvik taban kasları egzersizleridir. Genellikle gebelik ve sonrasında görülen idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

gebelik ve spor

Egzersiz yapıcam diye bilinçsizce vücudunuzu yormayın. Aksi taktirde olumsuz sonuçlar doğurup gebeliğinizi riske atmış olursunuz. Egzersizlerinizi az ama sık sık yapın. Eğer karın ağrısı, kanama, gögüs ağrısı, bacakta şişlik, akıntı ya da sürekli bir baş ağrısı var ise hemen egzersizi kesin ve doktorunuza danışın.

 

29,271 total views, 2 views today

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ