Gebeliğin 3. Haftası

Gebeliğin 3. Haftası

15. Hamilelik Gününüz

Bugün beynin ve omuriliğin oluşumunun öncüsü olan primitif şerit oltaya çıkar. Şimdiden sonra bebeğinizin başı ve kuyruk kısmını ultrasonda rahatça anlayabilirsiniz.

Birçok anne adayı bu haftada gebe olduğunu anlar. Normal şartlarda adet olmadığını, geciktiğini 3. haftada anlar. Tahliller ile bu gecikmenin anne olmanıza ilk adım mı olduğunu öğrenebilirsiniz. Kanda gebelik testi en doğru sonucu veren tahlildir. Erken dönemde ultrasonla veya idrarda gebelik testiyle anlaşılamayan gebelik kan tetiyle hemen kesinleşir.

Bu hafta bebeğinizin ilk defa ultrasonda görebilirsiniz.

16. Hamilelik Gününüz

hamilelik 3. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğinizin tüm organ ve hücrelerinin oluşmasını sağlayan embriyotik dik artık üç katmandır. Alt katman bebeğin iç salgı bezlerini oluturur. Bu katmana Endoderm denir. İç salgı bezlerinin dışında, dil, idrar yolunu, bademcik ve akciğerlerin iç dokusu, sindirim sistemi ve mesaneyi oluşturur.

Orta katmanın adı Mazoderm’dir. Bu katman kasları, kemiği, dalağı, akciğerleri, üreme organlarını, lenfleri, kalbi, boşaltım sistemini ve kan hücrelerini oluşturur.

Üst katmanın adı Ektoderm’dir ve deri, tırnak, iç ve dış kulak, burun, saç, sinüsler, ağız ve dili, diş minelerini, sinir sistemini oluşturur.

Mazodermde bulunan bazı hücreler oluşmakta olan organlara destek vermek için diğer katmanlara geçer. Genetik plan bir hücrenin ne yapması gerektiğini söyler.

Bu hafta bebeğinizin ilk kan damarları oluşacaktır. Bunlarıda kan adaları denilen öbeklenmiş hücreler oluşturmaktadır.

Anne adayında mide bulantıları devam edebiilir. Bu haftadan sonra bulantılar özellikle sabah bulantılarınız iki haftayı geçen bir süre içinde bitmediyse mutlaka doktorunuza bildirin.

17. Hamilelik Gününüz

Eskisine göre kendinizi daha fazla yorgun hissedecek ve uyuma ihtiyacı duyacaksınız. Bu dönemde her fırsatta dinlenme ve uyumaya özen gösterin. Ayrıca bu dönem beslenmenize dikkat edin. Bugünden başlayarak bebeğinizin beyin ve omuriliği gelişmekte olacak ve siz aldığınız vitamin ve mineraller ile onu destekleyeceksiniz.

Hamileliğinizin 17. günündesiniz. Artık bebeğinizin omurilik ve beyin gelişimi başlamak üzere. Ektoderm sıkışarak Notokord’u oluşturur ve o da omurilikteki kemikleri ve diskleri oluşturur. Notokord’da bulunan hücreler salgıladığı kimyasal salgı ile hücrelerde değişime yol açarak büyüyüp başın oluşmasını sağlar.

Bebeğinizi artık ultrasonda rahatlıkla görebilirsiniz ve artık 0.5 mm kadar olmuştur.

18. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin artık kalbinin oluşması başlayacaktır. Bunun için kan adalarının oluşumunu sağlayan hücreler kalp tüplerini oluşturmaya başlar. Kalp bu kalp tüplerinin birleşmesiyle ilk halini alır.

Anne adayında bu dönemde hafif rahatsızlıklar görülebilir. Fakat kanama, aşırı ağrı , özellikle de karnın alt kısmında ise hemen doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

19. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 19. gününde bebeğinizin başı oluşumuna devam eder.

Bebeğiniz 1 ila 1.5 mm boyutundadır.

Anne adayında vücut değişimleri devam edr. Gögüslerde ağrı ve dolgunluk hissedilebilir. Yorgunluk, halsizlik ve uyuma ihtiyacı hissedilebilir.

Artık beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Hazır yemeklerden konserve veya işlem görmüş yiyeceklerden kaçının. Mümkün olduğunca çeşitli ama doğal beslenmeyi tercih edin. Bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin ve minarelleri tüketin. Balık yağı hapı veya şurubu yerine balığın tazesini tüketin.

20. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 20 günündesiniz. Bebeğiniz hızla oluşmeya ve gelişmeye devam etmekte iken sizde bol bol dinlenip sağlıklı beslenmeye ve egzersizler yapmaya devam edin.

Bebeğinizin merkezi sinir sistemi ile kalbi aynı dönemde oluşumuna devam eder. Bu ortalama 1 ay sürer. Bebeğinizin dolaşım sistemi oluşumu için hazırlık yapar. Orta katman bebeğin kemik ve kaslarını oluşturmak üzere bölünmeye başlar. Ortaya somit adı verilen hücre blokları çıkar.

Bugün bebeğinizin troid bezleri oluşumuna başlar.

Bebeğinizin kalp oluşumunda ona destek vermek için kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerikli besinler tüketin.

Hamileliğin bu günü bebeğin gelişimi için önemli bir gün olarak kabul ediliir. Kemikleri, kasları, troid bezleri, kalbi ve başı oluşuma başlamıştır

21. Hamilelik Gününüz

Bugün bebeğinizin kalp oluşumu için çok önemli bir gündür. Oluşan kalp tüpleri şekillenerek 4 odacıklı kalbi oluşturmak için bölünür.

Bebeğinizin karın boşluğu oluşur. Gözleri oluşturacak doku hazır hale gelir. Ayrıca bebeğinizin gögüs boşluğu da oluşmaktadır.

Bebeğiniz hızla gelişirken ilk olarak kalp sistemi çalışır. Bu dönemde bebeğiniz ortalama 2.5 mm kadar ulaşmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ