Gebeliğin 2. Haftası

Gebeliğin 2. Haftası

8. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin doğumuna tahmini 258 gün kaldı. Bugün yuvalanma alanındaki hücreler yoğun bir şekilde enzim salgılar ve bu da emplantasyonu kolaylaştırır. Bir doku katmanı, kök benzeri yapılar oluşturarak hücre küreciğini rahme tutundurur.

Yuvalanma tamamlandığında gelişmeye başlayan bebeğiniz artık embriyo olarak adlandırılır.

Artık siz ve bebeğiniz bir bütünsünüz. Bedeniniz bebeğinizi besleyip onun gelişimini desteklemek üzere yoğun bir şekilde çalışmaya başladı.

Embriyonun hassas dokuları sürekli sıvılarla yıkanır. Yıkanmadığı taktirde kurur ve ezilir. Sizin bedeniniz embriyo oluşmadan önce bazı hücreleriniz şeffaf bir baloncuk yapmak için toplanırlar ve sizin dokularınızdan bu baloncuğa sıvı geçer ve baloncuk amniyotik sıvı içeren bir keseciğe dönüşür.

9. Hamilelik Gününüz

Sızdırmayan sıvı torbası olan amniyotik kese ve amniyotik sıvı ile gelişmekte olan bebeğinizi kapsayan rahim içindeki bölge oluşmaya başlar. Embriyo artık rahim yüzeyinin içine gömülmüştür. Yolk kesesi ve göbek kordonunun şekli oluşmaya başlar. Yolk kesesi bebeğinizin sindirim sistemini oluştaracaktır. Yolk kesesi ilk kan damarlarının oluşmasını sağlar ve bebeğinizin dokularını oluşturan embriyotik diskteki hücrelere besin taşınmasına yardımcı olur.

Amniyotik kese, yolk kesesi ve amniyotik kavite başlangıç oluşumlarını 6 günde tamamlar.

Yuvalanma alanında bebeğiniz ve sizin katkılarıyla oluşan bir dokudan plasenta oluşur. Çok sayıda spiral damar rahmin iç duvarından plasentaya uzanır ve vili dediğimiz kök yapıların arasına girer.Artık siz ve bebeğinizin kanı arasındaki tüm alışveriş burdan gerçekleşir. Kısaca artık bebeğinizi besleme zamanı geldi.

10. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 10. gününde artık plasenta görevine başlamıştır. Amniyotik kese, yolk kesesi ve göbek kordonu gelişmeye devam ederken, bebeğiniz de hızla büyümeye devam eder.

Anne adayı artık dengeli beslenmeye ve düzenli spor yapmaya başlamalıdır. Sık sık fakat az az yemelidir. Bebeğiniz için bu düzeni kurmanız ve sağlıklı beslenmeniz çok önemlidir.

11. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 11. gününde bebeğinizin hücre kitlesinde membran adı verilen bir zar oluşur. Bu zar içi boş küreciği ikiye ayıran ince bir zarddır. Oluşan bu iki kürecikten birinde yolk kesesi diğerinde ise bebeğinizin kendisidir. Daha sonra bu iki küreciği saran bir zar daha oluşacak ve biz buna amniyıon diyeceğiz.

Bu dönemde anne adayının hormon seviyesinde artış görülür. Bu hormon artışları anne adayında bulantı olarak kendini belli eder. Bu dönemde anne adayı kokulara karşı hassaslaşır. Bu hassasiyet bulantıların artmasına sebep olabilir. Bol bol temiz hava almaya çalışın. Kokular sizi rahatsız ediyorsa o ortamdan uzaklaşın.

Bulantıları yatıştırmak için uygulanan bazı metotlar vardır. Örneğin bulantılarınız genelde sabah oluyorsa bunu engellemek için tuzlu bir kraker atıştırıp yavaş bir şekilde kalkarsanız önleyebilirsiniz. Bu bulantılar genelde 3. ayda başlar ve bir ay sürer. Bazı anne adaylarının mide sorunları varsa veya stresli bir yaşam sürdürüyorlarsa bu bulantılar daha uzun sürebilir. Hatta bazen son hadde ulaşıp hiperemezis dediğimiz aşırı kusmalar görülebilir. Bu durumda doktorunuzdan yardım almalı gerekirse hemen tedavi başlatılmalıdır.

12. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 12. gününde artık amniyotik keseniz oluşmuştur. Amniyo kesesi içi kısa göbek kordonuna asılı olarak duran iki baloncuk şeklindedir. Kısa göbek kordonu uzamaya başlayacaktır. Bebeğiniz bugün 0.20 mm boyundadır.

Anne adayında bu hafta bulantılar başlayacağından kendini daha da yorgun ve bitkin hissedebilir. Bu dönemde bol bol dinlenmeli ve uyumalıdır. Dinlenmeye fırsat bulamayan anne adayları muhakkak yardım alıp kendine zaman ayırmalıdır.

13. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 13. gününde bebeğiniz hızla gelişimine devam etmektedir. plasentayı kaplayan doku oluşmaya başlamıştır. Bu doku ilk trimesterde bebeğinizin sağlık durumunu değerlendiren testlerin yapılması için önemli değer taşır.

Anne adayının bulantılarını hafifletmesi için karbonhidrat içeren yiyecekler tercih etmesi yararlıdır. Örneğin tahıllar, sebzeler, patates veya ekmek gibi. Sabahları ise kahvaltı gevreği yenilebilir.

14. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 14. gününde bebeğinizi oluşturacak hücreler yassılaşmaya başlar. Yassılaşan hücreler embriyotik diski oluşturur. Plasentayı kaplayan dokunun tamamen oluşmasıyla amniyo kesesi göbek kordonu, yolk kesesi ve amniyotik kavite artık tamamen oluşmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ