Evde Beslenen Evcil Hayvanlardan İnsana Geçebilecek Hastalıklar

Evde Beslenen Evcil Hayvanlardan İnsana Geçebilecek Hastalıklar

Kedi ve köpekler evcil hayvan olarak tercih edilen hayvanların başında gelmektedir.Evde beslenen  hayvanların düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi  ve  aşılarının yapılması o evde yaşayan insanların sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bir çok insan evinde hayvan beslemektedir. Tüm bu hayvanlar ne kadar sevimli olsalar da, özellikle  o evde yaşayan kişilere  hastalık bulaştırma   riski çok fazladır.

İşte, kedi ve köpeklerden insanlara geçen hastalıklar;


Diroflariasis: Köpekler ile ortaya çıkmış bir parazittir ve sivrisinekler vasıtasıyla bulaşır. Sivrisineklerin direkt insanlara bulaştırdığı da görülmüştür. İnsana bulaşma oranı düşüktür. Bu hastalıktan korunmak için köpeklerin iç parazitlere karşı aşılanması gerekmektedir.

Kuduz: Bu hastalık akut seyirli ve 10 gün içinde ölümle neticelenebilen viral bir hastalıktır. Enfekte olmuş hayvanın salyasından kan yoluyla bulaşır. Aşılı olmadığını düşündüğünüz bir kedi veya köpeğin tırmalaması ya da ısırması halinde, kanayan yeri sabunlu suyla yıkayarak hastaneye başvurulmalıdır. Sokak kedi veya köpeği tarafından ısırıldığınızda size 5 doz kuduz aşısı yapılmakta ve takip edilmektedir. Bildiğiniz bir kedi veya köpek tarafından ısırıldığınızdan 3 doz aşı yapılmaktadır. Evinizdeki evcil hayvanlarınızı heryıl 1 kez kuduz virüsüne karşı aşı yaptırmalısınız.

Salmonella: Bu hastalık memeli hayvanlarda, kuşlarda ve sürüngenlerde görülmekte olup, Çocuklar başta olmak üzere insanlar hayvan dışkısı ile hastalığı kaparlar. Bakteri kedi ve köpeklerin bağırsağında durur ve bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda uygun şartları yakalayarak hastalık meydana getirir. Dışkılarının bulaştığı gıdaların diğer hayvanlar tarafından alınması ile de bulaşmaktadır. Kedi ve köpeklerde dışkı yeme ve tüyleri yalama gibi durumlarda ağız yoluyla alınır. Genç olan kedi ve köpekler bu hastalığa daha yatkındır. Enfekte olan kedi ve köpekler 20-40 gün süreyle bakterileri çevreye yayarlar.

CSD (Cat Scratch Disease): Bu hastalık kedi tırmalaması ile insana geçen bir enfeksiyondur. Tırmalama sonrası iki hafta içinde baş ve boyun eklemlerinde ağrılar meydana gelir. Merkezi sinir sistemi bozukluklarına da rastlanır. Bu enfeksiyon sonucunda diş eti yangısı ve ağrılı yaralar da görülmektedir.

Brucella: Dişi köpeklerde yavru atma, erkek köpeklerde kısırlık ve yavru köpeklerde de ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın enfeksiyon kaynağı idrar, atılan yavrular, vajinal akıntı ve spermadır. Erkek kedi ve köpeklere cinsel temas yoluyla bulaşır. Yavrulara anne karnındayken, insanlara da direkt temas edilmesi halinde bulaşır. Hastalığın yayılmasını ve bulaşmasını önlemek amacıyla tedavi edilmeli ya da kısırlaştırılmalıdırlar.

Campylobacteriosis: Bağırsak enfeksiyonuna neden olan bakteri ince bağırsaklara yerleşir. Bu bekteri ile enfekte olan kedi ve köpekler, hastalığı dışkıları ile yayarlar.

Parklarda oynayan çocukların yiyeceklerinin enfekte olması halinde çocuklara kolayca bulaşır.

Etken bakteri dışkıda 1 aydan daha uzun süre yaşar. Bakteri olan dışkının başka bir hayvan tarafından yenmesi ile bulaşmış olur. Bulaşmasında sineklerin rolü de büyüktür.

Leptospirosis: Sıklıkla karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür. Deri yoluyla ve mukozolardan geçerek kana karışan, böbrek, karaciğer ve başkaca organlara yayılarak koloniler oluşturan bir hastalıktır. Daha çok köpeklerde görülen bu hastalık, idrar yoluyla çavreye yayılır.

 

Veba: Kemirgen hayvanların pirelerinin ısırması ile hayvanlara ve insanlara bulaşmaktadır. Daha çok kedilerde görülür ve ölümcüldür. Enfekte bir kedinin tırmalaması ya da ısırması neticesinde insana bulaşır. Kedilerin kemirgen hayvanlarla temas etmesinin önüne geçilmelidir.
Lyme:  Amerika, Avrupa ve Avustralya’da görülen bir hastalıktır. İxodes cinsi keneler vasıtasıyla bulaşmaktadır. Ölümcül değildir. Köpeğin üzerindeki etken kenenin başka bir köpeğin ya da insanın üzerinde beslenmesi ile bulaşır. Bulaşma ile eklemlerde şişlik ve geçici topallık görülmektedir.

Tularemi: Bu hastalık, enfekte hayvanla temas, kontamine su ve besinler ile hatta solunum yoluyla bulaşabilmektedir. Hastalık  sağlam deriden dahi giriş yapabilmektedir. Karaciğer ve dalakta nekroz oluşturan hastalık, insanlar tarafından genellikle kedilerin tırmalaması veya ısırması sonucu alınır. Kedi ve köpeklerin dış parazit aşılarının yaptırılması hastalığın bulaşmasını önler.
Toxacara Canis: Köpek yavruları anne karnındayken bu enfeksiyonu alırlar ve dışkıları ile bulaştırırlar. Park ve oyun bahçelerinde enfekte dışkının su ve gıdalarla olan kombinasyonu sonucunda insanlara bulaşır. Kedi ve köpeklerin iç parazit aşılarının yaptırılması ile önlenebilir.

Echinococcosis: Enfekte olmuş koyunların iç organlarının köpekler tarafından yenmesi neticesinde enfeksiyon köpeklere geçer. Parazitin de insana geçmesi neticesinde karaciğer, akciğer ve diğer bazı organlara yerleşir ve kist oluşmasına neden olur.

Toxoplasmosis: Tüm sıcak kanlı hayvanlarda görülür. İnsanlara daha çok kedi dışkısıyla geçmektedir. Kediler bu enfeksiyonu toksoplazma kistlerini barındıran çiğ etleri yemeleri ile alırlar. Kedi ve köpeklerin çiğ et ile beslenmemesi ve iç parazit aşısı olmaları gerekmektedir.
Sporotrichozis: Kronik bir mantar enfeksiyonu olan bu hastalık deride irinli bir yapı meydana getirir. Enfeksiyon, çürümüş sebzelerde, humuslu toprakta, bataklık yosunlarında, sağlıklı hayvanlarda, toprak ve havada, suda saprofit şeklinde bulunur. Kedi veya köpek tarafından ısırılma, tırmalanma, diken ve kıymık parçaları ile deride meydana gelen enfeksiyon başlar. Bu enfeksiyonu taşıyan kedilere hastalıktan kurtulana kadar eldivenle temas edilmesi gerekmektedir.

Dermatophytosis: Kedi ve köpeklerde olan bir mantar enfeksiyonudur. Bulunduğu ortamda uzun yıllar canlı kalabilen mantar sporları, kedi ve köpeklerin genç yaşta olmaları, bağışıklık sistemlerinin zayıflaması ve sağlıksız çevre koşulları sonucu enfeksiyon meydana getirmektedir. İnsanlara %30 oranında direkt ev hayvanlarından bulaşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ