Doğum Planı Nasıl Oluşturulur?

Melda Aslan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 364 makalesi bulunuyor.

Hamileliğiniz öğrenip ilk muayenenizi yaptırdıktan sonra doğum planınız için düşünmeye başlamalısınız. Ülkemizde genellikle hastanelerde doğum yapılmaktadır.

İlk olarak seçtiğiniz doktordan memnun kalıp kalmadığınızı gözden geçirin ve memnun kalmadıysanız ve doğumu o doktor ile yapmak istediğinizden emin değilseniz hemen bir doktor arayışına girip kesin olarak tüm muayene kontrol ve doğumu gerçekleştirecek bir doktor seçiniz.

Doğuma-Hazırlık-Doğum-Planı-Yapmak

Doktorunuz ile doğumu hangi hastanede yapacağınıza karar veriniz. (Özel muayenede kontrol oluyorsanız)

İlerleyen dönemlerde doğumunuzun nasıl olacağı ile ilgili doktorunuz ile birlikte karar veriniz. Normal mi sezeryan mı, suda doğum mu ya da epidural ile mi vb. gibi.

Doğum sancılarınız başladığında nasıl bir yol izleyeceğiniz ile ilgili bilgi alın.

Yalancı sancıyı nasıl ayırt edeceğinizi ve bu sancı ile nasıl başedeceğinizi öğrenin.

Sancınız başladığında ne yapacağınızı ilk kime ulaşıp haber vereceğinizi, hastaneye gideceğiniz yol güzergahı dahil tüm ayrıntıları planlayın.

dogum-plani

Unutmamanız gereken bir nokta asla doğum planınızın istediğiniz gibi gideceğidir. Planınız doğum yapana kadar değişebilir yada değişmek zorunda kalabilir. Mesela siz normal doğum planlamış olabilirsiniz fakat rahim ağzının açılmaması veya çocuğun dönmemesi yada kordon dolanması gibi aksi durumlarda acil olarak sezeryan ile doğum yapılacağını unutmayın. Ve asla stres olmayın. Stres işlerin kötü bir hal almasını sağlamaktan başka hiç bir işe yaramadığını unutmayın. Burda önemli olan sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almak olduğunu ve doktorunuzun bunun için elinden geldiğini ve doğru karar vereceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ