Dikkatli kullandığınızda ‘Dur!’ Ve ‘Hayır!’ Olumlu kelimelerdir

Dikkatli kullandığınızda ‘Dur!’ Ve ‘Hayır!’ Olumlu kelimelerdir

Birçok ebeveyn ve öğretmen bu kelimeleri  imkansız değilse de zor buluyor. Çoğunlukla “sınırları zorlayan” çocuklardan bahsederiz, ve çevrelerindeki insanlar da dahil olmak üzere çevresiyle olan ilişkilerini çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de bu şekilde tanımlarlar. Eğer hiç kimse onlara “hayır” demezse, sınırların nerede olduğunu nasıl bilebilirler?

Tabii ki hiç kimse her zaman “hayır” demeyi istemez ve çocuklarla ilgilenirken tutarlı olmak gerekir. Sınırları çok dikkatli çizmek gereklidir. Onlara iletişime geçildiğinde olumlu talimatlarlarla  bağlantı kurulmalıdır. Oysaki çoğu zaman iletişim şekli , ‘Hayır! Kes şunu!…. Sana zaten söyledim… .. Yapamazsın ……. Bunu yaparsan …… üzgünüm …… Ağlama… .. ’(Boşlukları kendiniz doldurabilirsiniz).

Bu genelleştirilmiş senaryo, sıklıkla oynanan bir yetişkin çocuk etkileşimi modelini ortaya koymaktadır. Çocuklar uzman manipülatörlerdir ve bu beceriyi öğrendikten sonra sürekli olarak rafine ederler. İstediklerini elde etmeye çalışan her çocuk bir tekniği keşfettiğinde tekrar tekrar kullanacak ve bunu sürekli karşımıza çıkaracaktır. Çoğunlukla çok karışık bir iletişimle başlayan diyaloglar, yetişkinleri haklı göstermeye ve açıklamaya iterken ve sık sık hayır dedikleri için suçlu hissetmiyorlar. Öyleyse, sıklıkla gerçekleşen şey, yetişkinin çocuğun orijinal talebine cevap vermesi veya ilk etapta yaptıklarıyla devam etmelerine izin vermesidir.

“Hayır” ifadesini olumlu yönde söylemek için bazı öneriler:

  • Basit tut çok detaylı açıklamalar vererek mesajın kafasını karıştırmaktan kaçının. Yukarıdaki taş atma durumunda çocuğa taşı atmamaya ihtiyacınız var. Küçük bir çocuk bir kerede çok sayıda sözel talimatı işleyemez, bu yüzden ‘Hayır! Taşı aşağı koy! ’Yeterlidir. Eğer bir şey söylersen, Taş atmak iyi bir şey değildir. Eğer taşı Can’a atarsan onu incitebilirsin. Arkadaşlarımıza taş atmamalıyız, sizin talimatınızın ne istediğinize karşı tam tersi bir etkiye sahip olma olasılığı daha yüksektir, çünkü çocuğun aldığı şey “taş atmaktır”
  • Talimatı, ilk defa söylediğiniz sözcükleri kullanarak tekrarlayın. Çocuklar anlamayacak gibi görünüyorsa, yetişkinlerin farklı bir dil kullanımana yönelmeliyiz. Küçük çocuklar, aynı kelimeleri duyup duymadıklarını daha iyi anlarlar.
    Talimatları anlaması  için çocuğa zaman tanıyın.
  • Aksiliklerle baş etmeye hazır olun; sakin ol ama sağlam olun! Çocuklara “hayır” derken, aslında onu kastettiğinizde, önemli bir sınır oluşturulduğunun farkına varırlar. Daha güvenli hissederler ve davranışları daha az zorlaşır.
  • Ne konu üstünde durduğunuzu seçin ve ona bağlı kalın, ancak önce beklentilerinizin mantıksız olmadığınızı kontrol edin. Olumlu bir şekilde ele alınabilecek her türlü küçük şeylere “hayır” demek çok kolay. Mesela, ‘Hayır, sen terliklerinle  dışarı çıkamazsın’ deyin, ‘Dışarı çıkmış olsaydın, senin welli’lerini koy.’ Ama başka durumlarda, örneğin atmak için bir bebek Başka bir çocukta bir taş, ‘Hayır!’ doğru cevaptır.
  • “Hayır” demeniz için doğru olduğunuzdan emin olun. Sen yetişkinsin. Durumdan siz sorumlusunuz ve söyledikleriniz. Kararını ver.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ