Çocuklarda Özgüven Gelişimini Neler Etkiler?

Çocuklarda Özgüven Gelişimini Neler Etkiler?

Özgüven,  hem kişinin kendisine ilişkin düşünceleri, hem bu düşüncelerin yol açtığı duyguları, hem de bu duygu ve düşüncelerin ifadesi olan davranışları içerir. Özgüveni süreklilik gösteren bir kişilik özelliği olarak ve geçici bir psikolojik durum olarak düşünmek mümkündür.

Özgüveni zayıf çocuklar; duygusal ve sosyal konularda zorluklar yaşarlar ve sonuç olarak okulda ve normal hayatında kendini çeşitli şekillerde belli eder. Çocuğa karşı aşırı kontrol kullanmak, duygusal anlamda aşırı kırılgan ve hassas olmasına neden olur. Bu şekilde çocukta yeni deneyimlere kapalı, çekingen bir kişilik gelişir. Eğer ebeveyn çocuğa karşı aşırı kontrolsüz olur ise çocuk, zorba davranan, asi, otoriteyle çatışan, sürekli problem yaratan davranışlarda bulunur.

Özgüvenin gelişiminde özellikle 3-4 yaş aralığında  ebeveynlerin tutumları, yetiştirme biçimi çocuğun duygusal oluşumu ve özgüveninde son derece önemlidir.İlerleyen dönemlerde ise  çocuk çevresinden aldığı tepkiler doğrultusunda kendine ilişkin olumlu ya da olumsuz bir benlik algısı edinir.

Aile içinde sevildiğini, değer verildiğini bilen çocuk, çevreden gelecek olumsuz tepkilerden etkilenmez, etkilense bile  kısa sürede atlatacaktır. Ebeveynlerden biri ya da her ikisi, aşırı derecede eleştirel ve yüksek beklentili, aşırı korumacı davranır ise çocuk kendini yeteneksiz, yetersiz ve değersiz hisseder.

Ebeveynler, aşırı korumacı tavırlarıyla çocuklarını koruduklarını, onlara iyilik ettiklerini düşünürler. Çocuğu zorluk yaşamasın diye her şeyi kendisi yapan ve fazlaca kontrol eden ebeveyn tutumu sonucu çocuk,sorumluluk alamayan, anne babaya bağımlı biri olur. Problem çözme becerisi olmaz özgüveni gelişmemiş olur. Eğer oysa ebeveynler, çocuğun girişimlerini destekler, hata yaptığında doğrusunu bulmasına yardımcı olur, çocuğunu bu haliyle sevmeye ve kabullenmeye devam ederlerse çocuk da kendini kabul etmeyi, sevmeyi ve kendine güvenmeyi öğrenir.

Asla bir çocuk başka bir çocuk ile kıyaslanmamalıdır. Kıyaslanan çocuk; kendini yetersiz hissettiği gibi başarmayı kendisi için değil diğer çocuğu geçmek için ister.

Ebeveynleri tarafından sevgi gören, gereksinim duyduğu ilgi ve yakınlığı bulan, fikirlerine değer verilip ve önemsenen, güven duyulan ve sorumluluk verilen, iyi yaptığı şeyler için övülen, gurur duyulan, yaptığı hatalarda doğruya uygun biçimde yönlendirilen ve sahip olduğu özellikleriyle kabul edilen çocuğun özgüveni gelişir.

Sevgi gösterilmeyen, eleştirilen ve diğer çocuklar ile kıyaslanan çocuklar ise kendini yeteneksiz, yetersiz ve değersiz hisseder, hayatı boyunca hep sorunlar ile karşılaşırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ