Çocuklarda öpücük hastalığı

Çocuklarda öpücük hastalığı

Öpücük hastalığı çok sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Genelde yetişkinliğe ulaştığımızda  hepimiz geçirmiş oluyoruz. Hastalığın kızamıkta olduğu gibi salgın  hastalık niteliği taşımamasının en önemli nedeni , hava yolu ile değil de öpücük yoluyla partiküllerin salınması sonucu oluştuğundan enfeksiyon salgına dönüşmüyor. Küçük çocuklar genellikle klinik bir belirti vermeden bu hastalığı geçirebiliyorlar. Genelde basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu ile geçirebilir ya da hiçbir bulgu vermeden iyileşilir.

Çocuklarda öpücük hastalığı nasıl tedavi edilir?

Öpücük hastalığının spesifik bir tedavisi yoktur. Hastalık kendi kendine düzelmektedir. Öpücük hastalığında genellikle çok fazla belirti olmadığından dolayı ilaç kullanmak gerekmemektedir fakat hastada Eğer ki yüksek ateş Ağrı mevcut ise genellikle hekim tarafından  ilaç verebilmektedir. Bu nedenle Ateş mevcut ise bir hekimin klinik değerlendirmesi doğrultusunda ilaca başlanabilir.Böylece çocuğun endikasyonları biraz daha hafifletilebilir.

Boğazı rahatlatmak için yine de tuzlu gargara kullanmanız çocuğun rahatlamasına faydalı olacaktır. Öpücük hastalığında direk virüse uygun bir tedavi mevcut değil genel anlamda zaten viral enfeksiyonlarda doğrudan bir tedavi yapılamamaktadır.

Öpücük hastalığı genelde boğazda çoğalarak vücudun değişik yerlerinde yayılıyor ve Burada bazı organları tutularak iltihabı durumlar yaratmaktadır. Daha sonra kendiliğinden düzelmeye başlıyor. Özellikle bu hastalıkta yorgunluk ve halsizlik çok fazla olduğu için öpücük hastalığına yakalanan çocukların bolca istirahat etmesi önemlidir.

Çocuklarda öpücük hastalığının belirtileri nelerdir?

Öpücük hastalığının tipik bulguları:

  • Boğaz ağrısı
  • Ateş
  • Lenf bezlerinde şişlik
  • Karın ve baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • İştahsızlık

meydana gelmektedir. Yukarıdaki bulgular genellikle tüm Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ortaya çıksa da öpücük hastalığının ayırt edici özelliği bahsettiğimiz bulguların daha belirgin olması ve daha uzun sürmesidir. Normalde üst solunum enfeksiyonları bir hafta ve 15 gün içerisinde sonlandırırken öpücük hastalığı iki üç haftayı bulabilmektedir. Öpücük hastalığında Ateş 38- 38,5 üzerine çıkmamaktadır.

Hastalık her ne kadar tehlike arz etmese de zaman zaman bazı çocuklarda ensefalit denilen beyin enfeksiyonlara neden olabilmektedir bu nedenle  bir hekime başvurmak daha sağlıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ