Çocuklarda Okula Uyum Problemleri

Çocuklarda Okula Uyum Problemleri

Çocuk Okul öncesi döneminde veya ilkokula başladığında, ilk defa ailesinden ayrılarak, yeni bir takım deneyimler edineceği ilk toplumsal çevreye adım atar. Bu durum birçok çocukta kaygı yaşatabilir. Ülkemizde okula yeni başlayan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda  her 5 çocuktan en az 1’inde okula uyum problemi yaşadığı saptanmıştır. Girdiği ortamı tanımayan ve neler ile karşılaşabileceğini bilmeyen çocukların endişeli olmaları gayet normaldir. Endişe, okulun açıldığı ilk günlerde çocuğun okula karşı isteksiz olmasına, okula gitmek istememesine,huzursuz olmasına sebep olur. Bu yüzden okula uyum sorunları oluşur. Okula uyum sorunu yaşayan çocuk anne babasından ayrılmak istemez, okul ortamına karşı tedirgin olur.

Çocuğun ev hayatından okul hayatına geçişi, onun için en önemli olaylardan biridir. Çocuğun okul dönemine geçişini kolay atlatabilmesi için gittiği okulun alt yapısı, okulun ortamı, okuldaki öğretmenlerin niteliği kadar ebeveynlerinin tutumu da çok önemlidir.Çocuk Okula başladığında kendi kendine bir takım sorular sorar ve bunların cevaplarını bulmaya çalışır. Mesela;
Neden ailemden ayrılıyorum, okuldaki bunca çocuk kim vb. Ama asıl sıkıntı yaratan sorular ise;
ya annem gidip geri gelmezse ben naparım ve evin yolunu bilmiyorum ben nasıl eve giderim. Ayrıca ağlarsam annem benimle kalır mı gibi bir takım soru işaretleri oluşur. Çocuk anneden ayrılmamak, sınıfa gitmemek için direnmeye başlar.

Çocuğun okul ortamına uyum sağlaması mutlaka zaman alacaktır, uyum süreci 3-5 yaş çocuklar için hiç kolay bir olay değildir. Çocukların okula tamamen uyum sağlamaları,yaklaşık 1-1,5 ay sürer. Bu süre içerisinde çocuk mutlaka düzenli olarak okula gitmelidir. Bu zaman sonunda bir çok çocuk okula uyum sağlar. Uyum sağlamada sorun yaratan çocukların çok az bir kısmı daha az sıkıntı ile karşılaşabilir ama çok geçmeden onlarda diğer arkadaşları gibi tamamen uyum sağlar. Ebeveynler, okula uyum problemi ile karşılaştığında okul rehberlik ve sınıf öğretmenleri ile görüşüp durumu bildirmeli ve bu sorunların gerçek nedenini bulmak için beraber hareket etmelidir.

slide_3

Okula uyum zorluğu yaşayan öğrenciler genellikle, başarı kaygısı olan, aşırı onay bekleyen çocuklardır. Bu çocuklar genelde aile bireyleri dışındaki yabancı kişilerle sosyal ilişki kurmakta güçlük çekerler ve utangaçtırlar. Bazı çocuklar ise kardeş kıskançlığına bağlı olarak okula gitmek istemeyebilir. Okula gittiği zaman ondan vazgeçileceği ve kardeşinin daha ön planda tutulup sevileceğini, hatta kendisinin artık anne ve babası tarafından sevilmeyip yerine kardeşinin geçtiğini düşünür. Ayrıca anne baba bağımlılığı olan çocuklar da okula adapte sorunu yaşarlar.

Tüm bu sorunları aşmak için ilk olarak sorunun nedenini tam olarak tespit etmelisiniz. Bunun için de çocuklarınızı dikkatle gözlemlemeli ve sorunlarını tespit etmeye çalışmalısınız.Bu çocuklar okul çağına gelmiş ve zekâsı yeterli olmasına rağmen psikolojik yönden okula hazır değildir. Okul uyum sorunu ile birlikte okul fobisi, altını ıslatma, tik bozukluğu ve uyku sorunlarıda ortaya çıkabilir.

Okula uyum sorunu olan çocukların yaşamlarında anneleri tarafından aşırı özen içinde büyütüldükleri görülür. Sessiz ve sakin çocuklar ile yumuşak, duygulu, hassas ve kırılgan çocuklar; genelde ilk günler uyum sağlamış görünüp, sonradan tepki verebilir. Hareketli çocuklar; genelde ilk günlerde tepki verip bir süre sonra uyum gösterirler.  En kolay uyum sağlayan çocuklar ise kendini ifade edebilen çocuklardır.

slide_6

Okuluna başlamadan önce çocukla okul hakkında bol bol konuşun, okullarda yapılan faaliyetleri çocuğa yavaş yavaş tanıtmanızda faydalı olacaktır. Okul alışverişine beraber çıkın. Bu onun o malzemeleri kullanmak için heyecanladırıp okula gitmek istemesine sebep olabilir. Okula başlamadan önce okulu gezdirin, içeride kaybolacağım korkusunu azaltır. Okula giden çocuklar hakkında olumlu öyküler anlatmak veya yakın çevresinden örnekler vermek onun okula karşı olan güvenini ve meraklılığını arttırır. Çocuk okulda kalıp eve dönmeyeceğim kaygısı yaşar. Çocuğa bu konu hakkında açıklayıcı bir konuşa yapmak faydalıdır. Mesela; ” Çıkışta ben burda seni bekleyeceğim”, “4 saat sonra seni almaya geliceğim ve evimize gideceğiz.” şeklinde rahatlatıcı ve aklındaki soruya cevap olacak konuşmalar her zaman işe yarar.

Genel olarak baktığımız da uyum problemi yaşayan öğrencilerde;
-Okula gelme isteksizliği,
-Anne ve babasının kucağından inmek istememek,
-Okuldan gitmelerine sarılarak izin vermemek,
-Arkalarından ağlamak,
-Okulda sessizce, gruba katılmadan bir köşede oturmak,
-Sürekli olarak anne-babasının ne zaman geleceğini sormak ve kapıdan ayrılmak istememek,
– Ağlama krizleri,
-Yemek yemeyi reddetmek,
-Altına kaçırma,
-Gece sayıklamaları, uykuda ağlama ve korkma davranışları gösterme.
-Anne, baba ya da diğer aile bireylerine küsme.
-Kırıcı ve saldırgan davranışlar,
-Anneye sözel baskı;“anne, sen beni sevmiyorsun okula gönderiyorsun” ya da “artık seni sevmiyorum, senden nefret ediyorum çünkü beni okula gönderiyorsun” gibi
-Bu durum çocukta bedensel rahatsızlık olarakta görülebir.Örneğin, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş… vb gibi

Tüm bunlar ilk defa okulla tanışan bir çocuk için oldukça normal ve fazla endişe edilmemesi gereken tepkilerdir. Aileler bu süreçte sabırlı olmalı ve asla çocuğun okula gitmeme doğrultusundaki isteklerine cevap vermemeli, düzenli olarak okula devam ettirmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ