Çocuklarda Öfke Nöbetini Kontrol Altına Alma

Çocuklarda Öfke Nöbetini Kontrol Altına Alma
Özellikle küçük çocuklarda öfke nöbetleri genellikle birşeyi yapmalarına ya da almalarına izin vermediğinizde veya istemedikleri birşeyi yapmalarını istediğimizde ortaya çıkar.
İlk olarak böyle öfke nöbetlerini ortadan kaldırmak için, bir eylemi yapmadan önce sonucunu ona muhakkak söyleyin. Parka gidilecek ise sadece 1 saatliğine diye ona bunu başta söyleyin. Zaman dolduğunda asla tölerans vermeden eve dönün. 5 dk bile uzatmak onun ağlayarak yada öfke ile istediğini yaptırabileceğini hissetmesine bundan sonrada hep bu şekilde elde etmeye çalışmasına neden olacaktır.
Çocuğunuz yemek yemek istemiyorsa ve siz zorladıkça daha da öfkeleniyor hatta yemeklerini yere atıyor ise ona o gün tölerans tanımanız onun her seferinde yemeğini yerlere atıp yememesine sebep olacaktır. Kısacası asla bir gün tölrans tanıyıp ertesi gün aynı olaya tepki vermeyin. Bu asla işe yaramayacak hatta daha da fazla öfkeli davranışlar sergilemesine sebep olacaktır. Bu yüzden muhakkak tutarlı olunmalı ve kurallara taaviz verilmemelidir.
Çocuğunuzun uyması gereken kurallar var ise bu aile bireylerinin tümü için uygulanabilir olmalıdır. Baba, babaanne veya anneanne asla konulan kurallara sadece çocuk mutlu olsun diye uymamasına müsaade etmemelidir. Bu şekilde söz dinlemesi imkansız olur. Böyle bir durumda her zaman anne kuralları geçerli olmalıdır.ofke-nobeti
Çocuğunuz bir şeyi tutturduğunda sizin de sinirleriniz gerilmeye başlar. Böyle bir durum karşısında oldukça sakin yaklaşmalısınız. Eğer kendinize hakim olamayıp çocuğa bağırır, kızar veya sinirlerinizin bozukluğu karşısında ağlar iseniz çocuk bu sefer öfke nöbetine girer ve içinden çıkılamaz bir sonuç doğurur. Her zaman sakin ve çocuk karşısında kendinizden emin olun. Eğer sakinleşemeyeceğinizi anladıysanız muhakkak eşinizi veya başka bir yakınınızı çocuğun yanına çağırın ve biraz hava alın. Sakinleşene kadar çocuğun yanına gitmeyin. Sizin fevri davranışınız onu öfke nöbetine sebep olabileceğini unutmayın.
Belli bir zaman sonra çocuk kuralları iyice öğrenip kabullenecektir.  Öfke nöbetleri ile istediğini elde edemeyeceğini istikrarlı bir şekilde gösterin, zaman içerisinde tutturmalar azalacaktır.Bu durumda tutturma veya öfke ile asla istediğini elde edemeyeceğini anladığından bu gibi sorunlar ile karşılaşmayacaksınız.
Öfke nöbeti geçiren küçük çocuğunuzu şakalar ve oyunlar ile dikkatini dağıtıp ilgisini başka yöne çekebilirsiniz
Çocuğunuz yorgun, uykusuz, aç veya susuz olduğunda nöbetler daha çok görülür. Bu yüzden asla uyku saati veya yemek saatlerini aksatmayın. Öğlen uykusuna muhakkak yatırın.
Çocuğunuz öfke nöbetine girdiyse ilk olarak, tutarlı olun, sakin olun, dikkatini dağıtın, doğru iletişim kurunve her zaman günü kurtaracak çözümlere karşı koyun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ