Çocuklarda Konuşma Güçlüğü

Çocuklarda Konuşma Güçlüğü

Bir çocuk kendini ifade etmek için gerekli dilbilgisine sahip olduğu halde konuşma organları (dil, dudak vb.) işlevini düzgün şekilde yerine getiremediğinden konuşamayabilir. Çocuğunuz 3 yaşına gelmiş fakat halen konuşma güçlüğü çekiyorsa bu bozukluk nörolojik olabildiği gibi fizyolojik bazı sorunlardan dolayı da ortaya çıkabilir. Çocuk konuşma seslerini doğru veya akıcı bir şekilde üretmiyor ise bu bir konuşma bozukluğudur.

Çocuklarda görülen konuşma bozuklukları zamanla konuşma kaygısı, sosyal fobi ve okul fobisine dönüşebiliyor.

Konuşma bozukluğu, aile içerisindeki iletişimin yetersizliği, konuşma organlarındaki kusurdan, otizm, asperger gibi rahatsızlıklara bağlı olabilir.

Artikülasyon bozukluğu çocuğun konuşma organlarını doğru kullanamaması, uzun süre emzik emmesi, yutkunma davranışı sorunu, ağız ve yüz kaslarını doğru kullanmama, geniz eti, burun, yarık damak, yarık dudak gibi fiziksel sorunlara bağlı olarak gelişir.

Eğer konuşma bozukluğu yaşadığı belirtilen bir çocuk uzmana götürüldü ise ilk olarak zekâ, işitme, görme, ağız boşluğu, üst hava yolları, akciğerler ve bunları besleyen sinir sistemi ve kas sisteminin doğal olup olmadığı araştırılır. Konuşmada gecikmenin en önemli nedenlerinden biri işitme azlığı olmasıdır. Ayrıca damak yarığı, dil bağı varlığı gibi ağız içi problemleri de geç konuşma veya konuşma bozukluğu yapabilir.

3-4 years old boy with portrait isolated on white

Gecikmiş konuşma yani konuşma güçlüğü çekmeyen çocuklarda konuşma gelişimi şöyledir;

36. aydan sonra kullandığı kelimeler yabancılar tarafından anlaşılmalıdır. 4-5 yaşında basit bir olayı anlatabilmelidir. 7 yaşında artık karmaşık bir olayı anlatabiliyor olmalıdır.

Çocuklarda dil gelişim geriliği, ailesel, gelişimsel olabileceği gibi pramatüre doğum veya büyüme gelişme geriliğinden de kaynaklanabilir. En sık karşılaşılan bir sebep ise “Üzerine titrenen çocuk”tur. Kısaca çocuğa konuşma fırsatının verilmemesi onun dil gelişimini tamamlayamamasına neden olur.

Konuşma güçlüğü çeken çocuklar için evde bol bol konuşma ortamı yaratmalı ve sık sık kitap okumalısınız. Okul döneminde ise muhakkak öğretmeni ile işbirliği içinde olmalı ve bir uzmandan yardım almalısınız.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ