Çocuklarda Düşünce Gücünü Geliştirme ve Yaratıcılığı Arttırma

Çocuklarda Düşünce Gücünü Geliştirme ve Yaratıcılığı Arttırma

Çocuklarda düşünme yeteneğinin gelişmesi ve bunun sonucunda yaratıcılık gelişimi doğru orantılı gelişmektedir. Bunun için ilk olarak çocukta problem çözme yeteneğinin gelişmesi gerekmektedir. Peki problem çözme yeteneğini nasıl geliştirebiliriz?

Problem çözme becerisini geliştirmek çocuğun serbestçe düşünebilme yeteneğinin yani yaratıcılığın temelini oluşturmaktan başlar. Bunun için çocuğunuzla sık sık problem çözme egzersizleri yapmalısınız. Bu amaçla çocuklarınıza sorduğunuz sorunun nedeni, sonucunda neler olabileceği ile ilgili tahminler ve çözüm önerileri sunması istenmelidir. Bu egzersizler sonucunda çocuğunuz problemlere farklı farklı çözüm yolları bulabilir, bunlar çok mantıklı olabileceği gibi bazen de çok alakasız da olabilir. Bu etapta alakasız dahi olsa onun düşünme gücü ve yaratıcı olma becerisi aktifleşir. Onu her zaman destekleyin ve özgürce düşünebilmesini sağlayın.

Her hafta en az 1 gün bu çalışmayı yapmalısınız. Bu şekilde çocuk önüne çıkan her türlü sorunu çözebilme ve düşünebrek çözüm bulma becerisi kazanacaktır. Çocuklarınıza bu egzersizi yaptırırken çok kolay sorular yerine, düşünmesini sağlayacak karmaşık olmayan fakat bir tık daha zor sorular sorun. İşte sizlere fikir verecek birkaç soru örnekleri;

 

*Sağır bir kişi kapının çaldığını nasıl anlar?

*Evin anahtarını içerde unutursak nasıl içeriye gireriz?

*İçinde su olmayan bir kuyuya düşen tavşan nasıl çıkabilir?

Sizde evde bunlara benzer sorular üretip beraber düşünün. Çocuklarımızın büyüdüklerinde sorun çözme yeteneğinin gelişmesi ile çok başarılı birer birey olmalarına çocukluktan destek olun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ