Çocuklarda Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Çocuklarda Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Çocuğunuzun beslenme alışkanlığını küçüklükten edinmesi çok önemlidir. Çünkü çocuklarımızın gelişimi için bu gıdalardan akldıkları enerji ve besine ihtiyaç duyarlar. Uzmanlara göre çocuklar dengeli beslenmezler ise zihinsel problemler, uyku sorunları, alerji,öğrenme güçlüğü, hiperaktivite ve ruhsal sorunlar yaşayabilme riski fazladır. Dengeli ve sağlıklı beslenme için neler yedirmeliyiz? İşte cevabı;

Bol bol sebze ve meyve yedirmelisiniz. Uzmanlar günde beş porsiyon meyve ve sebze yedirmenizi önermektedir. Meyve ve sebza vücutta en kolay yakılan yiyeceklerdendir.beslenme

Mutlaka haftada 2 kez Balık yedirin. Balık protein ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Balıklar içinden en çok somon, uskumru ve sardalya yedirmeniz önerilir. Bu balıklar Omega açısından zengindir.  Çocuklarınıza balık yedirirken içinde yüksek miktarda civa bulunan balıkları yedirmemeye dikkat edin.

Bol bol süt ürünleri yedirin. Süt ürünleri ile vücutları için gerekli kalsiyum ihtiyaçlarını giderirler. Kalsiyum çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir. Özellikle kemik ve diş gelişimi için süt ürünlerine ihtiyacı vardır.

Çocuğunuza nişastalı ürünlerden sık sık yedirin. Bunlar yüksek miktarda enerji, lif, demir ve B vitamini içerir.

Çocuğunuza verdiğiniz yiyeceklerde tuz ve şekeri oldukça azaltmalısınız. Çocuklarda tuz tüketimi ilerki yaşlarında buna bağlı olarak kalp hastalıkları ile karşılaşmasına sebep olabilir. Şeker ise diş çürümeleri ve obeziteye sebep olma olasılığı vardır. Tuz kullanımını 1-3 yaş aralığında olan çocuklarda günde 2 gr geçmemelidir.

Çocuklarınıza yaptığınız yemeklerde kullandığınız yağ çok önemlidir. Sağlıklı yağ tüketimine önem göstermelisiniz. Bunu da doğmuş yağ kullanmak yerine doymamaış yağ kullanarak yapabilirsiniz. Margarin yerine Ayçiçeği yağı ve zeytinyağ kullanmaya dikkat edin.

Çocuğunuzu abur cuburdan uzak tutun. Bu ürünler bol miktarda tuz, şeker ve doymuş yağ bulunduğundan son derece sağlıksızdır.

Unutmamalısınız ki dengeli ve sağlıklı beslenen çocuklarda vitamin takviyesine gerek duyulmaz. Eğer çocuğunuzun dengeli beslenme alışkanlığı yoksa ve abur cubura yatkın ise bir doktora başvurup vitamin takviyesi ve beslenme konusunda yardım almanızı öneririz. Çocuğunuzun zayıf olması sağlıksız beslendiği anlamına gelmez, aynı şekilde aşırı kilolu çocuklar için de dengeli ve sağlıklı besleniyor denilemez.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ