Çocuklarda Davranış Değiştirme

Çocuklarda Davranış Değiştirme

Çocuklarımızda değiştirmek ya da geliştirmek istediğimiz davranışların ne kadarını kendimiz yapabilmekteyiz?

Bu duruma tersten baktığımın farkındayım. Örnek vererek konuya girmek istiyorum. Okul çıkışı anne kız yolda yürürken tam da yanlarından geçmek üzereydim. Annenin sarf ettiği cümleyi duymamak mümkün değildi. “Eğer bir daha yalan söylersen dilini keserim.” uyarısında bulundu. Anneyi durdurup ona haykırarak “sen ne dediğinin farkında mısın?” demek istedim. Şimdi bunu burada söylemeye çalışacağım.

Ey annelik, bahşedilmiş, sorumluluk verilmiş, merhametli, sevecen, imtinalı, anlayışlı, kucaklayan, sarıp sarmalayan, koruyan ANNE! Öyle önemli bir yerdesin ki çocuğun için! Sende ki var olan olumlu olumsuz her yanının çocuğuna nasıl geçtiğini bir bilsen. Senin söylediklerinin yanında yaptıklarının, davranışlarının, tutumlarının, düşüncelerinin ne kadarının çocuğuna geçtiğini bir bilsen. Senden aldıklarını onun ömür boyu taşıyacağı ve farkına varmadan yaşadığı hayatta hep kullanacağını bir bilsen.

Anne, çocuğunun yürüyeceği yoldaki kaldırım taşlarını örendir. Bu kaldırım taşlarını rastgele de dizebilirsin, modelli olarak da dizebilirsin. Hangisini istiyorsun? Eğer istediğin bu yolu gerçekten sağlam, özenli ve desenli oluşturmaksa öncelikle kendine bakmalısın. Eğer sen değişmesini istediğin davranışı gerçekleştirdiğin yerde isen kendini davranış değişecek diye ÜMİTLENDİRME. Çünkü değişmesini istediğin davranışın ne kadarının sende olup olmadığını bilmelisin. Kendini keşfetmelisin. Çocuğunun dilini kesebilecek misin ki bunu söylüyorsun? Tam da yalanı söylediğin yerdesin. Davranışı, yapamayacağımızla, tehditle, uzaklaşma ile ve öfke ile değiştiremeyeceğini lütfen bil.
Gerçekten çocuğunda değişmesini istediğin davranış var ise, “bu bende var mı?”, nerelerde çıkıyor ona bak ve kendine öfkelenmeden, şefkatle sende olanı değiştirmek için kendini takip et. Kendini suçlama, aşağılama, yargılama. Kendindekini değiştirmek için niyetine yeniden başla. Değiştirebildiğin ve çabaladığın için kendine destek ver. Sonra mı? Tabii ki sonrası çok kolay. Çocuğuna yalanı ya da herhangi bir davranışı neden değiştirmesi gerektiğinin sebeplerini açıkla. Değiştirmezse neler olur göster. Kendin bunu yaptığında neler yaşadığını anlat. İstemediğin davranışı nasıl bıraktığının hikayesini oluştur. Ona anlat. Onun bu davranışı neden yaptığını anlamaya çalış. Çocuğunu anladığını ve hissettiğini ona söyle. Kendini yönetebileceğinin gücünü ver. Her zaman yanında olacağını hissettir. Değişmesini istediğin davranışın değişip değişmediğine takip et. Cezalandırma, öfkelenme ve uzaklaşma.

“Ve son olarak da yalan söylemedin değil mi?” ya da “Arkadaşına vuruyor musun?” şeklinde soru sorma. Ona bugün neler güzeldi diye sor oradan yakalayıp nasıl da dikkatlisin, “Senin arkadaşlarınla arandaki ilişkiyi takdir ediyorum.” diye söyle.
Davranış değiştirme süreç isteyen bir durumdur. Her şey bir anda olmadığı gibi bir anda da yok olmayacaktır. Kendimizdekileri yönetebileceğimizde çocuklarımızdakini de yönetebileceğimizi, değiştirip geliştirebileceğimizi unutma!

 

Oyun Terapisti Elif Erkan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ