Çocuklara alerji testleri

Çocuklara alerji testleri

Alerji testi kaç yaşında yapılmalı? Hangi doktor tarafından  yapılmalı? Alerji testi nasıl yapılıyor? Çocuğumun canı acıyacak mı? Alerji testi kandan mı yapılır ciltten mi ?

Alerji bünyesi olan çocuklarının ebeveynleri tarafından en çok sorulan sorular bunlardır. Alerji testleri hekim kontrolü altında uygulanan bir işlemdir. Alerji testi için genelde bir yaş koşulu bulunmamaktadır. Özellikle gıda alerjilerine  bebek henüz 3 aylıkken dahi bakılabilmektedir. Astım ve alerjik nezle içinse 2 yaşından itibaren bakılabilmektedir.

Alerji Testini Kim Yapıyor  ?

Alerji testleri kolay gibi görünse de muhakkak bir uzman hekim kontrolünde yapılmalıdır. Her ne kadar güvenli olsa da, nadiren ciddi reaksiyonlar oluşabilmektedir. Bundan dolayı alerji uzmanı olmadan bu testi yaptırmak yanlış olacaktır.

Hangi hastalıklarda alerji testi yapılır ?

Sürekli tekrarlayan kaşınma,öksürük,alerjik nezle, alerjik egzama, ürtiker, orta kulak iltihabı, kızarıklık gibi durumlarda alerji testinin yapılması faydalı olacaktır.

Besin alerjisi testi nasıl yapılır?

Test hem deriden hemde kandan yapılmaktadır. Genellikle kan ve deri testi birlikte kullanılır.

İlaç alerjisi testi nasıl yapılır?

Test deri yüzeyinden yapılır. İlaç alerjisi testi için öncelikle ilaçlar belirlenir. Önce farklı konsantrasyonda hazırlanan ilaçlar, az riskliden başlanarak normal doza kadar uygulanır. Test süresi ortalama 2-3 saattir

Yama testi (Patch testi) nasıl yapılır?

Yama testi deriden olmak koşuluyla sırt bölgesine uygulanır.Yama testi , özellikle temasa bağlı gelişen alerjik cilt reaksiyonların  teşhisinde kullanılan bir test çeşididir.

Alerji testi yapılmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Kullanılan bir ilaç yada bitkisel bir ürün varsa bunu muhakkak hekiminize bildirmelisiniz. Bu doğrultuda hekimiz size yapacağı testle ilgili genel bilgileri verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ