Çocuklar İçin Yoga Pozisyonları

Çocuklar İçin Yoga Pozisyonları

Çocuklar için yoga henüz çok yaygın olmasada dünyanın pek çok yerinde çocuklar için güzel bir aktivite niteliği taşıyan bir spordur. Hem enerjilerini boşaltmalarını sağlıyor hemde eğleniyorlar.

BÖLÜM 1-Gün doğumu / gün batımı

Gün doğumu gün batımı-yoga

Yogada nefes aldıkça hareket ederiz. Mesela, nefes alıp verelim ve nefes verin. Gün Doğumu / Gün Batımı pozu, herhangi bir etkinlik için iyi bir tamamlayıcı ısınmadır.

1. Dik ve gergin durun. Üç ila beş derin nefes alın.
2. Bir sonraki nefes alındığında, kollarınızı başınızın üstünde kaldırın. Bacaklarınızı ve ayaklarınızı yere doğru bastırın ve omurgayı ve belinizi gökyüzüne doğru uzatın.

3. Solunduğunuzda, vücudunuzun üst yarısını belinize doğru bükün, sanki bir havuza dalışıyormuşsunuz gibi. Sırtınızı zorlamak için dizlerinizi ilk başta biraz eğin. Rahatça yapabileceğiniz kadar bükün. Tekrar nefes alırken kollarınızı geniş açın ve yavaşça ayağa kalkın, kollarınızı gökyüzüne doğru uzatın.
4. Bu hareketi altı ila 10 defa tekrarlayın. Siz nefes alıp verdiğinizde, parlayan, yükselen güneşi düşünün. Nefes alıp verdiğinizde, batan güneşi düşünün.

Bölüm 2:Ağaç

Yoga, Ağaç hareketi

1. Düz ve uzun durun. Nefes alıp verin ve bacaklarınızın yere doğru uzandığını ve başınızın gökyüzüne doğru uzandığını hissedin. Gözlerini sabit tutmak için önündeki bir noktaya bak.
2. Şimdi dizinizi bükerek sağ bacağınızı kaldırın. Eşit olarak nefes alın, önünüzdeki bir noktaya bakın. Sağ bacağınızı sol bacağınıza, diz üstünde (veya daha rahatsa dizinizin altına) yerleştirin. Sol ayağınızdan zemine doğru büyüyen kökleri hayal edin. Sol bacağınızın ağacın gövdesi gibi güçlü olmasına izin verin. Şimdi kollarını dalları gibi kaldır. Düşmeye başlarsanız endişelenmeyin; sadece gülümseyin ve baştan tekrar başlayın.

3. Ağacı pozlarken içeri ve dışarı nefes alıp verin. Aşağı inmeye hazır olduğunuzda, kollarınızı indirin, sağ bacağınızı yere koyun ve Dağ pozunda durun. Sonra diğer tarafta Ağaç pozunu deneyin.
Ağaç pozunda hep birlikte durabilir ve bir orman yapabilirsiniz. Rüzgardaki ağaç nasıl görünürdü? Dallar uçarken köklerini ve gövdesini sabit hale getirebilir misin? Bir kağıttan bir ağaç şekli kesmeyi deneyin. Başka bir renkli kağıda yapıştırın. Gazetedeki yaprakları kesebilirsin.

Bölüm 3:Kelebek

Yoga, kelebek duruşu

1. Zemine oturun ve ayak tabanlarını birbirinze yapıştırın. Ayaklarına ya da ayak bileklerine tutun ve dizlerinin yere düşmesine izin verin.
2. Omurganızdan dışarı uzanan güzel kanatlı ve kafanızdan uzayan uzun antenleri olan bir kelebek olduğunuzu hayal edin.

Bölüm 4 Yana germe hareketi

yoga,yana germe hareketi

1. Bacaklarınızla birbirinden uzak tutun. Büyük bir nefes alın ve kollarınızı omuz yüksekliğinde yanlara doğru uzatın. Kollarınızı ve omuzlarınızı yavaşça gevşetin, ancak kollarınızı omuz yüksekliğinde tutun.
2. Şimdi ayaklarınızı sağ tarafa doğru çevirin. Nefes aldığınız sırada sağ dizinizi bükün. Sağ elinizi ayağınızın yanındaki yere koyun.

3. Sol kolunuzu yukarı kaldırarak gerin.. Yumuşak bir şekilde nefes alıp verin ve her nefeste vücudunuzun biraz daha gerilmesini sağlamaya çalışın.

Bölüm 5:Balık

yoga, balık pozisyonu

1. Sırt üstü yatın ardından ellerinizi her iki yana uzatın. Yavaşça nefes al ve yavaşça nefes ver Ayaklarını dik ve bacaklarını birleştir.
2. Şimdi, avuçlarınızı ve dirseklerinizi yere paralel yerleştirin. Göbeğinizi ve göğsünüzü kaldırın ve başınızın yere hafifçe inmesine izin verin.
3. Göğsünüzü, sanki sudan yukarı sıçrayan renkli yüzgeci bir balıkmış gibi kaldırın. Nefes al ve yavaşça nefes al.
4. Yavaş ve dikkatlice aşağıya inin. Sırtınınız yere yaslayın.

Bölüm6: Işık istirahatı

Yoga,Işık istirahati

1. Derin bir nefes alın ve yavaşça sırtüstü kendinizi bırakıp sırt üstü yatın. Ayaklarını, kollarını ve kafanı yere değidir ve sonra sessizce nefes alırken dinlen.
2. Sıcak bir ışığın sizi doldurduğunu hayal edin. Işığın ayaklarınızda başlamasına ve bacaklarınızı doldurmasına izin verin. Şimdi göbeğine ve sırtınıza yayılan ışığı hayal edin. Işığın ellerinizi, kollarınızı, omuzunuzu, boynunuzu ve kafanıza dolduğunu hissedin.
3. Uzayda yüzen bir yıldız veya gezegenin olduğunu hayal edin.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ