Çocuklar için Oyunlar

Çocuklar için Oyunlar

Gerek okul öncesi gerekse okul dönemlerinde çocukların sosyalleşmesi ve gelişimleri için oyunlar en önemli unsurlardır.  Çocuklarımız için hem eğlenceli hemde klasik oyunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Oynarken çok keyif alacaklar. Emin olabilirsiniz

1-Sincap ve ceviz:

Bütün öğrenciler yerlerinde otururlar. Bir öğrenci sincap olur ve ceviz olarak eline silgiyi alır. Diğer öğrenciler başlarını sıraların üzerine koyarlar( Uyuyormuş gibi) . Yalnız bir elleri avuçları açık olarak yanındadır. Sincap cevizde arkadaşların arasında dolaşırken cevizi bir arkadaşının eline bırakır ve yerine oturmak üzere kaçarsın. Sincap yerine ulaşıncaya kadar yakalanamaz sa kurtulur. Eline ceviz konulan öğrenci sincabı yakalayamaz sa Kendisi de bir sonraki oyun için sincap olur.

2-Çemberden çembere oyunu:

Etkinlik alanına öğrenci sayısı kadar çember koyulur. Öğrenciler çemberlerin içerisine girerler. Öğretmen değişik komutlar vererek değişik hareketler yaptırır. Örneğin çemberin çevresinde dön, çemberin içine iki ayaklı zıpla, bir ayak çember içinde bir ayak çember dışında gibi talimatlar vererek öğrencileri yapmasını bekler. Etkinlik uygulanırken Çember bulunamazsa ip ya da gazete kağıtları bükülerek çember oluşturulabilir.

3-Yağ satarım bal satarım:

Ilkokulda oynanan bir grup oyunudur. Bir kişi Ebe olur. Diğer öğrenciler daire olur ve yere çömelir ler. Ebe olan elinde mendil ile çömelen bu öğrencilerin arkalarından zıplayıp şarkı söyleyerek dolaşır. Şarkı şöyledir

Yağ satarım, bal satarım

Ustam ölmüş ben satarım.

Ustamın rengi sarıdır.

Satsam 15 liradır.

Zambak zumbak

Dön arkana iyi bak.

E5 şarkının bir yerinde elindeki mendili öğrencilerden birinin arkasına yere bırakır. Şarkıya çömelen öğrenciler ellerini birbirine vurarak ve söyleyerek katılırlar. Eğer arkasına mendil bıraktığını çömelen öğrenci Fark ederse hemen mendili kapıp dairede dolaşan öğrenciyi aynı yönde kovalar ve yetişirse sırtına mendille vurur. Sonra kendisi mendili saklamak için oynamışlar. Çömelen öğrenci arkasındaki mendili fark etmezse ayaktaki onun yanına kadar turu tamamladığında mendili alarak yerdeki öğrencinin mendille sırtına vur vur ve mendili eline vererek gebeliğini diğer öğrenciye bırakır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ