Çocuklar için Hafıza Geliştirici Oyun Materyalleri

Çocuklar için Hafıza Geliştirici Oyun Materyalleri

Çocuğunuz 3 yaşına geldikten sonra hafıza oyunlarını daha sık oynamalısınız. Çocuklar 4-5 yaşına kadar inanılmaz bir öğrenme yeteneğine sahiptirler. Hafıza güçlendirici bir çok hazır oyun materyalleri bulunmaktadır. Biz bu makalemizde sizler için evde bir yazıcı yardımı ile kolayca kendi materyallerinizi yapabileceğiniz birden fazla görsel oyun materyali paylaşıyoruz. Bu materyallerden ikişer döküm alın. Bir nüshasını makasla kesip tek tek resimleri ayırın. Hatta bu işlemi de çocuğunuza yaptırın. El kaslarının gelişimine faydalı olur. Daha sonra çocuğunuza kesmediğiniz oyun görselini verin. Burdaki resimleri sırasına göre bakıp hafızasına almasını isteyin. Daha sonra aynı görselin parçalara ayırmış olduğunuz resimlerini karıştırıp çocuğunuza verin. İlk başlarda karmaşık görselleri bulup diğer kesilmemiş nüshasında eşleştirmesini isteyebilirsiniz.

Hafıza oyunumuzun ilerleyen aşamasında siz bir kağıt ile bütündeki sayfadan bir tane resmi, çocuğunuz görmeden kapatın. Kapattıktan sonra yine dağınık olan ayrılmış görsellerden, orada kapalı olan görseli bulmasını isteyin.

En zor aşama olan bakmadan aynısını sıralama oyununda ise, ilk önce kağıdın en üstündeki sırayı kapatıp orada bulunan görselleri bulup dizmesini yada hatırlayıp sözlü olarak söylemesini isteyin. Bu aşamadan sonra 2 sıra ve en sonunda kağıdı kaldırıp tüm görselleri diğer kağıttaki sırasında dizmesini isteyin.

Bu hafıza oyunu çocukların beğenerek sıkılmadan oynayacağı bir oyundur. Gelişimleri için çok faydalıdır. Çocuk belli bir aşamadan sonra sıkılabilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için aşamalar arası geçişleri çocuğun sıkılma durumuna göre, aralarında zaman bırakarak yapmanızı tavsiye ederiz. Çözmeye başladıkça bu oyun onlar için daha eğlenceli hale gelecektir. Aşağıda bulunan materyallerin hepsini bir kerede sunmayın. İyiden hafızaya alıp tamamen çözdükçe bir yenisine geçin. Böylece oyundan sıkılma riskini azaltmış olursunuz.

Hafıza Oyun Materyalleri;

hafıza testi5

hafıza testleri

hafıza testi6

hafıza testi7

 

hafıza testleri

hafıza-testi2

 

hafıza-testi4
hafıza-testi9
hafıza-testi8

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ