Çocuğuna Otizm Tanısı Konan Bir Aile Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

Çocuğuna Otizm Tanısı Konan Bir Aile Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

Çocuğa otizm tanısı konulması ve bu süreçte yapılacaklar

Çocuğuna otizm tanısı konan bir aile nasıl bir yol izlemelidir?
Öncelikli olarak çocuğun durumunun değerlendirilmesi, buna uygun olarak bir eğitim programının oluşturulması, yoğun eğitim alması ve ailenin bu konuda bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Özel eğitime paralel olarak ev programının verilmesi ve bir profesyonel tarafından takibi gereklidir. Çocuğun gelişimine ve yaşına uygun bir yuva ya da kreşe devam etmesi de özellikle sosyal ve iletişim becerilerinin gelişiminde zaruridir.

Otizmli çocuklar her okulda eğitim görebilir mi?
Otizmli çocukların gelişim durumlarının değerlendirilerek buna göre karar verilmesi uygundur. Bunun için çocuğun tanı raporuyla Rehberlik Araştırma Merkezlerine (RAM) başvurmak ve değerlendirme sonucuna göre hareket etmek uygun olacaktır. İlkokulda kaynaştırma sınıflarına veya Otizmli Çocuklar için Eğitim Merkezi (OÇEM ) sınıflarına devam edebilirler. Bunun dışında raporla birlikte devletin özel eğitim imkanlarından faydalanmak için Rehabilitasyon merkezlerine başvurabilirler.

Otizmli çocuğun eğitimine ne zaman başlanmalıdır?
Ne kadar erken o kadar iyi! Dolayısıyla ön tanı koyulur koyulmaz eğitime başlanabilir.Bu da 2 yaşa tekabül etmektedir.

Otizmli çocuğun eğitiminde aileye düşen görevler nelerdir?
Otizmin doğası yüzünden, otizmli çocukların optimal düzeyde ilerlemeleri için istikrarlı ve destekleyici bir ortama ihtiyaçları vardır. Örneğin; otizmli bir çocuk belli bir yerde öğrendiği bir beceriyi başka bir yere ve zamana transfer etmede sıklıkla güçlükler yaşamaktadır. Çocuğun öğrendiği bir beceriyi genelleyebilmesi için desteklenmeye gereksinimi bulunmaktadır. Bu yüzden otizmli bireylerin aileleri diğer bütün çocukluk problemlerine sahip çocukların ailelerinden daha fazla eğitim sürecine dahil olmak durumundadırlar. Çocukların olumsuz davranışlarıyla başa çıkma ve çevreye uyum sağlamaları konusunda da aileler gerekli teknikleri öğrenip onlara yardımcı olabilirler.

Otizmli çocuğu okula kabul edilmeyen aile nereye başvurabilir?
Bu konuda hukuk alanındaki profesyonellerden yardım almak, barolara başvurmak yerinde olacaktır.

Notlar: Otizmin standard tek bir tedavisi olmamakla birlikte semptomların azalmasına ve becerilerin artmasına yardımcı bir çok yol bulunmaktadır. Uygun eğitim/terapi ve müdahalelerle otizmli bireylere birçok beceri kazandırılabilir. Otizmli bireyler için çoğunlukla yapılandırılmış ortamda özel eğitim uygulamaları en uygun tedavi olarak görünmektedir. Bazı durumlarda bu programlar neredeyse otizmli bireylerin normal düzeye yakın işlevselliğe ulaşmasına yardım edebilmektedir. Araştırmalara göre erken tanı ve müdahale(ortalama 2 -2.5 yaş civarı) semptomların azalmasında ve becerilerin kazanılmasında çok olumlu bir rol oynamaktadır. Özel eğitime ek olarak duyu bütünleme terapisi, konuşma terapisi otizmli çocukların gelişimine katkı yapan tedavilerdir.

 

Psikolog Metin Karakol

metinkarakol@ozelcocukdan.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ