Çocuğun Gelişimsel İhtiyaçları Nelerdir?

Çocuğun Gelişimsel İhtiyaçları Nelerdir?

Çocuklar hızla büyürler. Onlar büyüyüp geliştikçe ihtiyaçlar ortaya çıkar. Özellikle gelişim normuna uymayan çocuklar için bakımları ve gelişimleri için farklı ihtiyaçlar gerekir.

Bu konu ile ilgili Mia Kellmer Pringle, dört farklı ihtiyaç gerektiğini tanımlamıştır. Bunlardan ilki, Sevgi ve Güvenliktir. Bu ihtiyaç diğer üç ihtiyaçtan daha önemlidir. Çünkü bu ihtiyaç sonraki tüm ilişkiler için temel oluşturmaktadır. Bebeklik döneminde bu ihtiyaçlarını sevdiği bir oyuncağı yanına vermek ve bir battaniye ile onu örtmek olarak karşılayabiliriz. Büyüdükçe ilk olarak aile ile karşıladığı sevgi ve güvenlik ihtiyacını, daha sonra çok sayıda aile dışı bireyleri tanıyıp ve bu ihtiyacını onlarla karşılamaya başlar. Arkadaşlıklar gibi.

Sevimli_bebek_oyuncak_aysyla_uyuyor

Çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarından ikincisi ise, yeni deneyimler yaşama ihtiyacıdır. Bu bilişsel gelişim için zorunluluktur. Bebeklik çağında çocuklar bir çok yeni deneyimler kazanırlar. Bunların çoğunu oyunlar ile öğrenirler. Bir çok zorluğu yine deneyimleri ile aşarlar. Deneyimler çocuk gelişiminin her evresinde olacaktır. Mesela ergenlik dönemindeki deneyimler biraz farklıdır. Mesela, kız arkadaşlıklar, çalışma veya liderlik gibi.

çocuk gelişimi

Üçüncü Gelişimsel ihtiyacı ise Onay ve Övgü ihtiyacıdır. Çocuklar yaşadıkları deneyimler yüzünden gelişim döneminde yılmamaları ve zorluklarla mücadele ederek öğrenmeye devam edebilmeleri için teşvik edilmeleri gerekmektedir ve bu da en etkili şekilde övgü ve onay ile mümkündür.

Teaching-Your-Child-Responsibility-5-Jobs-They-Can-Handle-Around-The-House

Sonuncu ihtiyaç ise Sorumluluktur. Çocuklar için sorumluluk almak demek onun zorluklar karşısında ne yapması gerektiğine kendi karar vermesi ve nasıl yapması gerektiğini bilmesidir. Çocuklara sorumluluk vermek bir çok ebeveyn için imkansızdır. Aslında çocuklarımıza sorumluluk vererek onların gelişimini doğru şekilde yönlendireceğimizi unutmamalıyız. Bu ihtiyaç, çocuğun bireysel bağımsızlığını kazanması demektir. İlk önce ev içinde kendi ihtiyaçlarını karşılamayı ve daha sonra kendi yapması gerekenler hakkında karar vermesi sağlanmalıdır. Aileler de sorumluluk yetkisi kazanması için ev içinde ufak tefek sorumluluklar vererek destek olmalıdırlar. Bu konuda ebeveynler çocuğa destek olmalı ve her ihtiyacı anne tarafından karşılanmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ