Çocuğa Karşı Öfke Nasıl Kontrol Edilebilir?

Çocuğa Karşı Öfke Nasıl Kontrol Edilebilir?

Öfke gelir göz kararır, öfke gider yüz kızarır. Peki ya biz annelerde nasıldır? Öfkeleniriz ve çocuğumuza bunu bir şekilde belli ederiz ve öfkemiz geçtiğinde ise çok üzülür ve hemen onlara sarılır öperiz. Peki bu durum çocuk içinde bu kadar kolay mıdır?

angrydad-600x420

Öfke çocuklarda olumsuz davranışlara sebep olmaktadır. Biz öfkelenir sonra yatışırız fakat çocuklarımızı ruhsal açıdan fazlasıyla etkilemiş oluruz. Bunu engellemenin bir çok yolu vardır. Bunlar;

Çocuğunuza karşı öfkelenebileceğinizi hissettiğinizde, ilk olarak derin nefes alıp 10 a kadar sayın.

Onunla sakinleşene kadar sakın konuşmayın.

Çocuğunuzun bulunduğu odadan çıkın.

Tüm bunları yapıp halen sakinleşmedi iseniz yatak odanıza gidip kapıyı kapatın ve sessiz bir şekilde yastığınızı sıkarak öfkenizi geçmesini sağlayın.

Sakinleştiğinizde tekrar yanına gidip sorunun sebebini ona anlatmaya çalışın.

Ona bunu anlatırken muhakkak sevgi gösterin.

Öfkenizi yönetmek sizin duygusal gelişiminizi arttırır.

Çalışan annelerde daha sık karşılaşılan öfke durumunu engellemek için, işten geldikten sonra çocuklar ile ilgilenmeden en az 20 dk kendine özel bir zaman ayırmalıdırlar. Bu şekilde çocukları ile ilgilenmeye başladığında daha sakin ve olumlu yaklaşmış olurlar.

Sonuç olarak öfkelendiğinizde, bunun nedenini, öfke sonucu neler olabileceğini ve çocuğunuzdaki etkisini, sorunu halletmek için bir yol olup olmadığını ve nasıl halledebileceğinizi muhakkak düşünün. Bu konuda söylenen atasözünü asla aklınızdan çıkarmayın. “Öfke ile kalkan, zarar ile oturur.” Sonradan pişmanlık duyacağımız hiç bir şeyi çocuklarımıza yapmayalım. Onlar kolay kolay unutmazlar…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ