Böbrek ve Kalp Sağlığınızı Korumak İçin 7 İpucu

Böbrek ve Kalp Sağlığınızı Korumak İçin 7 İpucu

Kalp hastalığı (kardiyovasküler), kalbinizde ve vücudunuzdaki damarlarla ilgili problemleriniz olduğu anlamına gelir. Zamanla, kalbe ve beyine kan getiren damarlar, hücre, yağ ve kolesterol birikiminden dolayı tıkanabilir. Bu, kalbe ve beyne giden kan akışını azaltır ve kalp krizlerine ve felçlere neden olabilir.

Böbrek hastalığı olan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu artmış risk, böbrek hastalığı ve diyabet ve yüksek tansiyon gibi diğer sağlık problemleri ve belirli yaşam tarzı ile ilgilidir. Aşırı kilo ve sigara bu faktörlere etki eden nedenlerin sadece bir kaçıdır. Bu nedenle, böbrek hastalarının kalp ve damar hastalıklarını önlenmesine yardımcı olmak için adımlar atması çok önemlidir. Kalp sağlığımızı iyileştirmeye yardımcı olmak için değişiklikler yapmaya başladığımızda, böbreklerimizin de sağlıklı kalmasına yardımcı oluyoruz demektir.

Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı , kalbinizi ve böbrek sağlığınızı iyileştirmeye yönelik ipuçları şöyle sıralıyor.

  • Labaratuar Testi yaptırın

Kalp hastalıklarının  böbrek hastalığı için bir risk faktörü olduğu ve böbrek hastalığının kalp hastalığı için bilinen bir risk faktörü olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, eğer bu hastalıklardan biri olduğunu biliyorsanız, diğer hastalık için testler yaptırın.

  • Böbrek ve kalp sağlığı için dengeli beslenin

Diyetinizde sodyumu azaltın. İşlenmiş gıdalardan uzak durun ve taze meyve ve sebzeleri seçin. Yumurta, tam yağlı süt, peynir ve kızartılmış gıdalar gibi doymuş yağ ve kolesterol yüksek gıdaları azaltın. Kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan daha fazla yiyecek yiyin. Bunlar arasında somon, albacore ton balığı, göl alabalığı ve sardalya gibi soğuk su balıkları ve keten tohumu yağı, kanola yağı ve ceviz gibi diğer yiyecekler tüketin.

  • Fiziksel aktiviteyi artırın

Fiziksel aktivite, kan basıncını düşürmek, kas gücünü artırmak, kan yağı düzeylerini düşürmek (kolesterol ve trigliseritler), uykuyu arttırmak, insülin duyarlılığını arttırmak ve vücut ağırlığını kontrol etmek gibi birçok fayda sağlar.

  • Yüksek kolesterol seviyelerini azaltın

Kolesterol gibi yüksek kan yağları, kalp ve kan damar problemleri gelişme riskini artırır. Basit kan testleri, kanınızdaki toplam kolesterol ve diğer yağları kontrol edebilir. Test seviyeleri çok yüksekse, az yağlı bir diyet izlemeniz ve daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

  • Yüksek tansiyonu kontrol altında tutun

Yüksek tansiyonu kontrol etmek için tedavi planınızı dikkatlice izleyin. Genellikle böbrek hastalığı olan kişiler için tercih edilen kan basıncı hapları, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri veya anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB’ler) olarak adlandırılır. Kalbini korumaya yardım ederler. Vücudunuzdaki ödemi önlemek ve kan basıncınızı arttırmak için sıvınızı ve sodyum (tuz) limitlerini takip ettiğinizden emin olun. Ödemi  önlemek için doktorıunuza sürekli danışın.

  • Diyabetiniz varsa kan şekerinizi iyi kontrol edin

Zamanla yüksek kan şekerine sahip olmak gözünüze, sinirlere, kalbe, kan damarlarına ve böbreklere zarar verebilir. Kan şekerinin ve diğer öz-yönetim eylemlerinin iyi kontrolü, bu hasarın gerçekleşmesini yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olabilir.

  • Sigarayı bırakmak

Hem böbrek hem de kalp hastalığı için en güçlü değiştirilebilir risk faktörü sigara içmektir. Sigara içmeyi durdurmak için hem kalp hem de böbrek hastalığının önlenmesinde daha önemli bir şey yoktur. Sigara içmek, hem koroner arter hastalığına, hem de nefroskleroza(son dönem kronik böbrek yetmezliğine yol açan önemli hastalıklardan birisidir) neden olan arterlerin sertleşmesine veya içindeki kan damarlarının hastalığından dolayı böbreğin sertleşmesine neden olur. Sigara içmek aynı zamanda hem kalp hem de böbrek hastalığına neden olabilen yüksek tansiyon için bir risk faktörüdür.

Bugün kalbinizi korumaya başlayın! Kendi kişisel hedeflerinizi belirleyin ve bir seferde değişiklik yapmaya başlayın. Doktorunuza sık aralıklarla danışarak tedavinizi kontrol altında tutmasını sağlayın.

 

Kaynak:American National Kidney Foundation

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ