Bitki Çayı Hazırlamanın Püf Noktaları

Bitki Çayı Hazırlamanın Püf Noktaları

Kış aylarında genelde her evde demlenir bitkisel çaylar. Peki bu bitkisel çayların nasıl yapılması gerektiğini doğru biliyor muyuz? Sizler için bitkisel karışım ve bitki çaylarının püf noktalarını araştırdık.

Bitki çayları hazırlanırken dikkat edilecek en önemli nokta hazırlanan çayın demlenerek mi yoksa kaynatılarak mı hazırlanacağıdır. Her iki yöntemde birbirinden farklıdır. Yaptığınız çayın size fayda sağlamasını istiyorsanız nasıl yapılacağını mutlaka araştırmalısınız.

Bitki çaylarında eğer kullandığınız kısım kabuk veya kök kısmı ise kaynatılmalıdır. Eğer yaprak veya çiçek kısmını kullanıyorsanız o zaman demlemelisiniz. Kaynattığınız bitki çayınız en fazla 30 dk ateşte durmalıdır. Eğer demleme usülü çay hazırlıyorsanız o zaman 5-20 dk arasında demledikten sonra içebilirsiniz.

bitki-çayiHer bitkinin çayı olmamaktadır. O yüzden emin olmadığınız veya size önerilmeyen bitkilerden çay demlemeyiniz.

Eğer bitki çayını size tedavi amaçlı önerdiyseler, kesinlikle şeker kullanmamalısınız.

Bitki çayları aç karnına içildiğinde fayda sağladığını unutmayınız. Yemeklerden önce yada yemekten 2 saat sonra tüketmeniz daha faydalıdır.

Bitki çayınızı hazırlarken kaliteli su ile hazırlamanız mineral açısından daha uygundur. Musluk suyu kullanmanızı önermeyiz, çünkü mineraller değiştiğinden çayın kalitesini kötü etkiliyor.

ayva ihlamur ve bal karışımı

Bitki çayları için genellikle ağzı kapalı fincanlar tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca bitkileri saklarken de kapalı kaplarda saklamalısınız. Hava ile temas eden bazı bitki yaprakları değişime uğrayabilir ve fayda sağlamayabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ