Anne ve Babanın Yetiştirme Tarzına göre Çocuğun Gelişimi

Anne ve Babanın Yetiştirme Tarzına göre Çocuğun Gelişimi

Anne ve babaların çocuğunu yetiştirme tarzı ile çocuğun gelişimi karşılıklı etkileşim içeren bir durumdur. Çocuğun davranışları anne ve babanın tarzını etkileyebileceği gibi, anne ve babanın ki de çocuğu  etkilemektedir.

Aynı ailede birden fazla çocuk olsa da, bu çocukların birbirinden farklı mizaç ve tarzları olabilmektedir. Bu durumda anne ve babalar her çocuğa farklı bir tarz uygulamaktadır.

anne ve babanın çocuk gelişimdeki etkisi

Anne ve babaların kullandıkları 3 tip davranış tarzı vardır. Bunlardan ilki Otoriter tarz tipidir. Bu tarz ailelerin çocukları kendi istedikleri, içlerinden geldiği gibi hareket edemezler, otoriteye çok bağlıdırlar.. Strese karşı aşırı duyarlı olurlar. Bu ratz ebeveynler aşırı sert davranışlar gösterirler ve çocuğa kendini ifade etme özgürlüğü tanımazlar. Bu tarz davranış çocuğun gelişimde olumsuz etki göstermektedir. Çocuğun herzaman kendini ifade etme hakkı olmalıdır. Aile içinde bu hakkı tanınmayan çocuk sosyal ortamda da kendini hep baskı altında hissedip, aldığı kararlar da emin olamaz.

İkinci anne ve baba tarzı ise Ototiratif tarzdır. Bu tarz anne ve babalar otoriter ebeveynlere göre daha ılımlı ve sözünü geçiren tiplerdir. Bu atarz ebeveynlere sahip çocuklar sosyal yeterlilik açısından en iyi uyum sağlayan bireyler olurlar. Çocukların düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı gösteren bu tip anne ve babaların çocuklarıilerki hayatlarında başarılı birer birey olma şansına sahiptirler.

 

Üçüncü anne ve baba tarzı da Müsamahakar olanlardır. Bu tarz ebeveynler genelde çocuklarının yaptığı her hareketi hoşgörü ile karşılarlar. Bu tarz ailelerin çocukları da ilerki hayatlarında genellikle sorumluluktan kaçan ve olgunlaşmamış birer birey olurlar.

252BD63A00000578-2931771-Children_of_pushy_parents_become_resentful_of_pressure_piled_on_-a-1_1422570913544Çocuklarımızın her yaptığını hoşgörü ile karşılamamız gerektiği gibi, her hareketinide kısıtlamamalıyız. En ideal anne ve baba tipi ılımlı olandır. Hem kurallar var hemde sevgi ve hoşgörü. Çocuk kendini ifade etmeli. Bu dönemde ebeveynlerin çocukları üzerindeki yetiştirme tarzları onların gelecekte nasıl bir birey olacağını belirlediğini unutmayalım.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ