Yenidoğan Sarılığı Neden Olur?

Yenidoğan Sarılığı Neden Olur?

Sarılık genelde doğumdan sonra sık rastlanan bir hastalıktır. Bu hastalık en geç 3. ayda ortadan kaybolur. Bu kadar uzun süren sarılık genelde anne sütünden kaynaklanan sarılıktır. Anne sütünden kaynaklanan sarılık genelde kendiliğinden kaybolur ve bu süreçte anne sütü verilmeye devam edilir. Sarılık anne sütü gibi zararsız bir sebepten olabileceği gibi zararlı veya zarar verebilecek boyutta olabilir. Muhakka bir uzmana gösterilmeli ve gerekli tahliller yapılıp gerekli durumlarda ışın tedavisi uygulanmalıdır. Işın tedavisi en az 45 dk olabilir.

yenidoğan sarılık ışın tedavisi

İşte olası sarılık nedenleri;

Bebek doğarken göbek bağı geç kesilirse, anneden bebeğe fazla miktarda kan geçer. Yıkılan kırmızı küre hücreleri vücudun temizleyebileceğinden fazla olunca, sarılık oluşturur.

Mikrobik enfeksiyonlara bağlı olarak vücutta yıkım artar, alyuvar yıkımı da artar, bilirubin birikir, sarılık olur.

Anne-bebek arasında kan grubu uyuşmazlığı olursa; bebek vücudu bu uyuşmayan alyuvarları yabancı madde olarak görür, bunlardan kurtulmak için hepsini parçalayıp atmaya çalışır. Bu durumda hepsini atamaz, sarılık olur.

sarılık nedenler
Nadiren anne sütündeki bazı yavaşlatıcı maddelere bağlı olarak da bilirubin atılması yavaşlar, sarılık olur.

Alyuvarları parçalayıp içinden çıkan bilirubini zararsız hale getirip atmak için gereken karaciğer enzimleri eksikse, yetersizse veya bebeğin hayata yeni adapte olmaya çalışması nedeni ile enzim var olduğu halde aktif görev yapamıyorsa, bilirubin birikir, sarılık olur.

Parçalanmış bilirubin kalın barsağa gittiğinde kaka yolu ile atılması gerekir. Hayatın ilk günlerinde görülebilen kabızlık nedeni ile veya barsağa yeterince sıvı besin gitmeyip kaka atılması gecikirse, burada toplanan bilirubin yeniden emilerek kana karışır, miktar artınca sarılık olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ