Rota Virus Aşısı Nedir ve Hangi Çocuklarda Yapılmamalı ya da Ertelenmelidir?

Rota Virus Aşısı Nedir ve Hangi Çocuklarda Yapılmamalı ya da Ertelenmelidir?

Rota virüs çocukların en sık rastlanan bağırsak epitel sistem hastalığıdır. Her yıl 600 bin çocuğun ölümüne sebep olan bir hastalıktır. Genellikle oral yoluyla fekal oral yolu dediğimiz ağız yoluyla bulaşabilir. ilk başlama süresi 2 gündür ve hastalık ortaya çıktıktan sonra 3 ile 8 gün arasında süren kusma ve ishal ile karakterizedir . Ateş ve karın ağrısı da beraberinde eklenebilir ve hastalık ortaya çıktıktan 10 gün sonrasına kadar bulaşıcılık devam eder. Küçük çocuklarda daha çok anneden geçen antikorlarla korunabildiği için ilk 6 ay ağır seyretmez . En etkili koruma yolu aşıdır. Rota virüs aşısı oral yolla yapılır ilk dozu 6. haftadan sonra yapılmaktadır 14. haftadan sonra da yapılamaz 6 ve 14 arası ilk dozunun yapılması gerekmektedir .

Rota virus aşısı hangi çocuklarda yapılmamalı ya da ertelenmelidir?
Bir doz Rotavirüs aşısına, hayatını tehdit edecek şiddette allerjik reaksiyon veren birçocuğa, ikinci doz uygulanmaz. aşı içeriğindeki elementlerin şiddetli alerjik reaksiyona sebep olacağı çocuklar aşılanmamalıdır. Belirlenen aşı döneminde çocuk hafif şiddette veya şiddetli bir hastalığı varsa, aşılama
için bu durumun geçmesi beklenmelidir. İshal ve kusma da bu duruma dahildir. Hafif bir hastalık geçiren çocuklara genellikle uygulanır.Çocuklarda süregelen bir sindirim problemi olup olmadığını kontrol edin.
Ayrıca, aşağıda belirtilen sebeplerden ötürü çocukların bağışıklık sisteminde zayıflık olup olmadığı control edilmelidir:

  • HIV AIDS veya bağışıklığı etkileyecek herhangi bir hastalık
  • Sürekli kullanılan steroidler gibi ilaç tedavi tedavileri
  • Kanser veya terapi ve ağır ilaç kullanımını gerektiren kanser tedavileri

Çocuğa kan ve kan ürünleri (imün- globulin gibi) nakli yapılıp yapılmadığı sorgulanmalıdır. 1990’ların sonlarına doğru başka bir rotavirus aşısı kullanıldı. Bu aşı intusepsiyon (bağırsak düğümlenmesiyle ) ilişkilendirilerek piyasadan çekildi. Yeni Rotavirüs aşısı 70.000 ‘in üzerinde çocukta denenmiş ve bu tür bir yan etkiye rastlanmamıştır.
Ne var ki, bir kez bağırsak düğümlenmesi olan birinde, yeniden olma riski yüksektir. Bu sebeple tedbir olarak önceden bağırsak düğümlenmesi olmuş bir çocuk Rotavirüs aşısı olmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ