Okul Öncesi Çocuk Deneyleri: Güneşsiz Bitki ve Büyüme

Okul Öncesi Çocuk Deneyleri: Güneşsiz Bitki ve Büyüme

Bu deney sonucunda bitkilerin hem güneş alan hemde güneş almayan ortamlarda yetişebileceğini ama aralarında ne gibi farklılıklar olabileceğini öğrenirler.

Kullanılan Malzemeler;

  • 4 Adet Fasulye
  • 2 Köpük Bardak
  • Bir miktar Kum
  • Toprak
  • Taş
  • Su

Yapılışı;lima-bean-plant-alina

İlk olarak fasulyeleri 1 gün boyunca suyun içinde bekletin. Ertesi gün köpük bardağın dibine bir miktar küçük çakıl taş koyun ve fasulyeleri de üzerine yerleştirin. Fasulyelerin üzerine az miktarda (3cm) kum koyup kalan kısmına da toprak koyun.

Hazırlamış olduğunuz iki adet fasulye bardağının toprağının herzaman nemli kalmasına mutlaka dikkat edin. Yeşil yaprakları çıktıktan sonra bu bardaklardan birini hava alan ama güneş görmeyen bir dolaba koyun. Diğer bardağı ise güneşli bir yere mesela cam kenarına koyun.  Hergün mutlaka toprağını nemlendirin ve büyümelerini izleyin.

 

Aradan 1 hafta geçtikten sonra iki bitkiyi yanyana koyup karşılaştırın. İkisininde büyüdüğünü fakat güneş gören bitkinin daha yeşil ve sağlıklı diğerinin ise soluk renkli ve cılız olduğunu göreceksiniz. Diğer bir fark ise güneş görmeyen bitkinin güneş gören bitkiden daha uzun olmasıdır. Çünkü bir ışık kaynağı bulabilmek için bitki sürekli bir yöne doğru uzar.

lima-bean-in-a-cupEvde veya okulda bu deneyi kolaylıkla yapabilir, güneş ışığının bitkiler ve tüm canlılar için ne kadar faydalı olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ