Okul Çağındaki Çocuğa Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Okul Çağındaki Çocuğa Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Okul çağındaki çocuklarımızın doğru tercihler yapmasında ailenin de yaklaşımı önemli olduğu kadar yaptığı arkadaşlıklar da çok önemlidir. Burda ebeveynlere düşen en önemli karar çocuğun arkadaşlarını seçme ve arkadaş baskısı altında kalmamasını sağlamak olacaktır. Anti sosyal davranışları olan kişiler ile yaptığı arkadaşlıklar çocukların başlarını belaya sokma olasılıklarının fazla olduğunu gösterir. Çocuklar genelde bu tarz arkadaşları anne baba farkedemeyerek bulurlar ve bir çok ebeveyn de bu tarz arkadaşlıklar yaptığının bilincinde olmazlar.

Okul çağında olan çocuğa yaklaşım önemlidir. Doğru yaklaşım için size bazı öneriler sunuyoruz. Bu önerilere dikkat ettiğiniz sürece çocuğunuz için doğru bir yol gösterici olursunuz.

İlk olarak çocuğunuza sürekli ültimatom vermemelisiniz. Çocuklarınıza ” o arkadaşınla konuşmanı yasaklıyorum! ” vb. bunun gibi yasaklar koymanız, çocuğunuzun o arkadaşı ile daha fazla vakit geçirme isteği yaratacağından bir işe yaramama olasılığı fazladır.

Çocukların kişisel bir çok tercihi olabilir. Çocuklar kendi kararlarını kendileri verebilmelidir. Arkadaş seçimini tabiki siz yapamazsınız. Bunun yerine çocuğunuzun arkadaşları tarafından kolayca yönlendirilmemesi için birşeyler yapmalısınız.  Bunun için ilk olarak çocuğunuzla güçlü bir alt yapı kurmalısınız. Çocuğunuzun merak ettiği ya da kendini eksik hissettiği her konuda ona destek olmalısınız ki etraftan gelen baskının etkisinde kalıp yanlış tercih yada hareketlerde bulunmasın. Ailenin desteği ve okulun yardımı ile çocuk etraftan gelen baskılar ve yanlış yönlendirmelere maruz kalmadan doğru bir şekilde yaşamına devam eder hatta bu şekilde yanlış arkadaş seçimini de bir nebze engellemiş olursunuz. Tabiki çocuğunuzun iyi bir arkadaşı olması da etraftan gelen yanlış yönlendirme ve baskılara karşı durabilmesinde en büyük destek kaynağı olduğunu unutmamalıyız.

Çocuklarımız ile sürekli iletişim halinde olmalıyız. Hatta onlar ile zararlı olan her konuda konuşmak ve doğru bilgi vermeliyiz. Örneğin, cinsellik, uyuşturucu maddeler ve ilişkiler hakkında yeri geldikçe konuşmaktan kaçınmamalısınız. Konuşulmayan çocuk, etraftan veya medyadan yarım yamalak duyduğu bilgiler ile yanlış yönlendirilebilir.

Bazı konularda sizinle konuşmaya çekiniyor ise onu kendinden büyük kardeş veya yakın gördüğü kuzen vs. akrabaları ile konuşmasını sağlayın. Onlara danışarak bilgi almasını sorunlarını aktarmasını sağlayın.

Eğer çocuğunuz sadece okul ortamında bulunuyor ve orda da doğru arkadaşlıklar yapamadığını düşünüyorsanız, onu okulun dışında ilgi alanlarını geliştirmesi için yönlendirin ve oralarda ortak ilgi alanı olan arkadaşlıklar kurmasını sağlayabilirsiniz. Mesela spora karşı ilgisi var ise bir basket okuluna, yada santranç kursu vb. aktivitelere katılmasına destek olun.

çocuk terapistiÇocuğunuzun giyimi veya dinlediği müzik ya da renk seçimi gibi ufak tefek şeylere takılmayın. Bunlar ergenlik dönemi için gelip geçici değişimlerd olduğunu unutmayın. Bunların yerine büyük sorunlarını çözmeye çalışın. Onun ciddi sorun olacak bir belaya bulaştığı gibi bir düşünceniz var ise gerekirse okul danışmanı ya da çocuk terapistlerinden destek alarak bu sorunu beraber çözmeye çalışın.

Bir çok anne çocuğu için haddinden fazla kaygı gösterebiliryor. Onlara biraz güvenmelisiniz. İlerde kendi kararlarını kendileri verirken aile modelini örnek alacaklarını unutmamalısınız.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ