Öksürük için Bal ve Soğan

Öksürük için Bal ve Soğan

Öksürük kış aylarında hem bizim hemde çocuklarımız için geçmeyen bir kabus haline gelebiliyor. Özellikle kreş yada okul ortamında olan çocuklar daha sık öksürükle karşılaşıyor. Öksürük ilaçları her zaman kullanılamadığı gibi bir çoğu hakkında çıkan olumsuz haberler tedirgin ediyor. Bu durumda en zararsız olan doğal yöntemlere başvurulur. Bunlar siyah turp ve bal, zencefil tozu ile bal, ıhlamur çayı veya soğan ile baldır.

sogan-ile-bal

Diğer yöntemleri önceki yazımızda sizler ile paylaşmıştık. Bu yazımızda soğan ile balı nasıl öksürük için kullanabileceğinizi paylaşıyoruz.

Büyük boy soğanı soyup 4 yada 6 ya bölün. Böldüğünüz soğanları orta boydaki bir bal kavanozunun içine koyup iyice karıştırın. Bu karışımı 1 gün bekletin. Bal biraz sıvılaşıp şurup haline gelecektir.Öksürüğü olan kişiye sabah ve akşam olmak üzere gnde 2 kaşık verin. Soğanın içindeki yağlar sayesinde öksürüğün kesildiğini göreceksiniz.

Konya’da iki lise öğrencisi, Soğan ile bal karışımının penisilin kadar etkili olduğunu, boğaz enfeksiyonlarında etkili doğal tedavi olduğunu yaptıkları proje ile kanıtladılar.  Hazırladıkları projeyle, soğan suyu ve bal karışımının, bakteriler üzerinde penisilinden daha etkili olduğunu ortaya koydu.
Soğan suyu ve bal karışımının boğaz enfeksiyonuna etkisini inceleyen Konya Özel Güventaş Lisesi öğrencileri İrem Hira Yuca ve Fatma Nurbanu Turan, bu konuyu mercek altına aldı. Yuca ve Turan’ın, proje danışmanı öğretmenleri Serap Tolu ile birlikte yürüttükleri çalışma 4 ay sürdü.

Öğrencilerden Fatma Nurbanu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında çok bilinen soğan suyu ve bal karışımının boğaz enfeksiyonuna etkisini bilimsel olarak araştırdıklarını söyledi.

İrem Hira Yuca ise karışımı bakterilere enjekte ettikten bir gün sonra sonuçların rahatlıkla görülebildiğini ifade etti.

Yuca, “Enjekte ettiğimiz yerin etrafında çeşitli genişlemeler oluşuyor. Bu genişlemelerin çapı ne kadar büyükse karışım o kadar etkili demektir. Bizim karışımımız 26 milimetre genişlemeye sahip. Beta Hemolitik Streptokok dediğimiz bakteriler, penisilin ile tedavi ediliyor. Penisilin ise 24 milimetre genişletti. Yani karışımımız penisilinden daha etkili. Hem daha pratik hem de doğal” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ