Montessori Yaklaşımına Göre Çocukların Gelişim Dönemleri ve Öğrenme

Montessori Yaklaşımına Göre Çocukların Gelişim Dönemleri ve Öğrenme

Bir çocuğun çevresini tümü ile algılaması ve öğrenmesi 7 yaşına kadar sürer.  Bu yüzden okul öncesi eğitim çok önemlidir. Okul öncesi eğitimde çocuklara duyusal eğitimin temel bilgilerinin kazandırılması önemli yer teşkil eder. Eğitim verilen sınıflar bu doğrultuda düzenlenmelidir.

Montessori’ye göre çocuğun gelişim dönemleri 5 e ayrılmıştır. En hızlı büyümenin gerçekleştiği 1-7 yaş aralığı bu duyusal faaliyetlerin en etkili olduğu dönem kabul edilir.

0-3 yaş dönemi çocukların kendini inşa ettiği, içgüdüsel büyüme dönemidir.

3-6 yaş döneminde çocuklar daha bilinçli bilgi elde ederler.

6 yaş dönemindeki çocuklar yaratıcılık kabiliyetinin geliştiği dönemdir. Çocuklar hayal ederek ortaya bir iş çıkarma becerisini kazanırlar.

6-9 yaş döneminde çocuklar kültürel gelişim sağlarlar. Genellikle sanatsal beceriler kazanırlar.

9-12 yaş dönemi ömür boyu sürecek bir dönemin başlangıcıdır. Bu dönemde artık evrensel bilgilere açıktırlar.

montessori-eğitimi

Çocuklar bu dönemlerde duyu organlarını geliştirebileceği mekanlara ve imkanlara sahip olmalıdırlar ve biz yetişkinler çocuklarımızı gözlemleyerek onların nelere ihtiyaç duyduklarını tespit etmeliyiz.

Çocuk etrafında bulduğu ve onun öğrenimi için hazırlanmış materyalleri  kullanmalıdır. O materyaller sayesinde uzunluk, ağırlık,renkihacim ve doku gibi duyular ile öğrenebileceği bilgileri keşfetmelidir. Bu yüzden Montessori Eğitiminin ilk kuralı ona ezber bilgiler ile öğretme yerine duyuları ile kendi öğrenimini sağlayabileceği bir ortam sunarak onun öğrenme arzusunu geliştirmektir. Çocuklar bir nesneyi anlamak onu öğrenmek için koklayabilir, tadına bakmaya kalkabilir yada ses çıkarttırmaya çalışabilir. Bu şekilde duyular ile öğrenme onlar için bir eğlence halini alır fakat en iyi öğrenebilecekleri tek yoldur. Mesela konuşmalarını örnek verirsek duyarak zihinlerine yükledikleri kelimeler ile kimsenin öğretmek için çaba sarfetmesine gerek kalmadan konuşmaları gibi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ